Mesane kanserli hastaların doku örneklerinde propolis ve mitomisin-C'nin mikronükleus, kardeş kromatid değişimi, kromozom analizi ve mitotik indeks parametrelerine etkisinin araştırılması
Efficacy of propolis and mitomycin-C on micronucleus, sister chromatid exchange, chromosome analysis and mitotic index in tissue examples of bladder cancer patients
- Tez No: 158033
- Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF ÖZKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
IV MESANE KANSERLİ HASTALARIN DOKU ÖRNEKLERİNDE PROPOLİS VE MİTOMİSİN-C'NİN MİKRONÜKLEUS, KARDEŞ KROMATİD DEĞİŞİMİ, KROMOZOM ANALİZİ VE MİTOTİK İNDEKS PARAMETRELERİNE ETKİSİNİN KARŞDLAŞTHULMASI ÖZET Bu çalışmada yüzeyel mesane kanserli hastaların transüretral rezeksiyon (TUR) doku örneklerinden hazırlanan tranzisyonel karsinom hücre kültürlerinde mitomisin-C ve Bursa propolisinin hücre bölünmelerini önleyici ve mutagenik etkilerine bakıldı. Propolis ile standart intravezikal ajanlardan biri olan mitomisin-c'nin kanser hücre kültürleri üzerindeki etkinliği karşılaştırılarak doğal, ucuz ve temini kolay olan bu ürünün daha pahalı ve yan etkileri olan klasik ajanların yerini alabilme olasılığı araştırıldı. Çalışmamızda mesane kanserli doku kültürlerine 0.1 ml propolis (8 g propolis+%8'lik 15 mi L-Lizin), 1.6 fû MMC (0.1 mg/ml) ve 0.1 mi L-Lizin (80 mg L-Lizin+1 mi distile su) ilave edilerek, kromozom analizi, mitotik indeks ve mikronükleus üzerine etkileri değerlendirildi. Ayrıca periferal kan kültürlerinde farklı propolis konsantrasyonlarının SCE üzerine etkisi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
EFFICACY OF PROPOLIS AND MITOMYCIN-C ON MICRONUCLEUS, SISTER CHROMATID EXCHANGE, CHROMOSOME ANALYSIS AND MITOTIC INDEX IN TISSUE EXAMPLES OF BLADDER CANCER PATIENTS ABSTRACT In this study, we have tested the blocking to cell proliferation and mutagenic effects of mitomycin-C and Bursa propolis on transitional carcinoma cell cultures. Tissue samples were obtained from transurethral resection (TUR) tissue of patients with superficial bladder cancer. By comparing the effectiveness of propolis and mitomycin-C on cancer cell culture, we investigated whether this cheaper and easily available product can be used in place of the other more expensive and converse effective classical agents. In this experiment, 0.1 ml propolis (8 g propolis + 8% 15 ml L-Lysin), 1.6 jtıl MMC (0.1 mg/ml) and 0.1 ml L-Lysin (80 mg L-Lysin + 1 ml distilled water) were added on cancer tissue cultures and the effects of this solutions on chromosome analysis, mitotic index and micronucleus rate were evaluated. Separately, effect of different concentration of propolis on SCE were evaluated on peripheral blood cultures.