Departmanlı mağazalarda atmosferin tüketici satın alma karar süreci üzerindeki rolü
The role of department store atmosphere on consumer purchasing decision process
  1. Tez No: 277300
  2. Yazar: AYBEGÜM GÜNGÖRDÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Atmosfer, perakendecilerin çok yakından ilgili olduğu bir pazarlama aracıdır. Her mağaza farklı bir alışveriş deneyimi sunar. Özellikle departmanlı mağazalarda atmosfer oluşturmak, büyük bir önem taşımaktadır. Çünkü departmanlı mağazalar daha çok gıda dışı ürünlerin satıldığı ve geniş bir ürün yelpazesi sunan tek veya çok katlı mağazalardır.Tüketici davranışları üzerinde atmosferin etkilerini inceleyen Kotler (1973) ile başlayan çalışmalar, özellikle son on yılda artmıştır. Bu çalışmanın amacı, departmanlı mağazalardaki atmosfer unsurlarının tüketicilerin satın alma kararlarında ne derecede etkili olduğunun bulunmasıdır. Çalışmanın birinci bölümünde perakendecilik ve departmanlı mağazalar; ikinci bölümünde mağaza atmosferi ve değişkenleri, üçüncü bölümde ise departmanlı mağazalarda atmosferin tüketici satın alma kararı üzerindeki etkilerine yönelik bir araştırmadan bahsedilmiştir.Anahtar Sözcükler1.Mağaza Atmosferi2.Departmanlı Mağazalar3.Perakendecilik4.Mağaza Atmosferi Değişkenleri5.Renk6.Müzik7.Koku8.Işıklandırma
Özet (Çeviri)
Atmospherics is a highly relevant marketing tool for retailers. Every store gives a different shopping experience. Especially, creating an atmosphere in department stores, has a great importance. Because, department stores are single or multi storey stores in where mostly non-food products are sold and which has a broad product range.Studies which began with Kotler (1973) who examined effects of store atmosphere on consumer behavior, has increased in last ten years. This study?s purpose is to find department store atmosphere elements are how effective on consumer purchasing decision. In first chapter, retailing and department stores; in second chapter, store atmosphere and its variables; in third chapter, a research that focuses on the effect of department store atmosphere on consumer purchasing decision has been told.Key Words1.Store Atmosphere2.Department Stores3.Retailing4.Store Atmosphere Variables5.Color6.Music7.Scent8.Lighting