Pozitif muhasebe kuramı açısından yayınlanmış muhasebe karı ve hisse senedi fiyat ilişkisi
  1. Tez No: 15809
  2. Yazar: ÖZGÜR ÖZMEN UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ö Z E T Pozitif munasebe kuramının temsilcilerinden sayılar» R.L. Watts ye J.L. Zimmerman, muhasebe alanına, bilimsel metodolojinin tanıtımının pozitif kuram tarafından gerçekleştirildiğini öne sürmektedirler.Söz konusu kuramın gelişiminde, etkin piyasa hipotezi ile menkul kıymetleri fiyatlandırma modelinin katkıları büyüktür. Söz konusu model ve Hipotezin, ' 'yayınlanmış muhasebe kârları ile hisse senetleri fiyatları İlişkisi ' 'konusuna yönelik olarak sunduğu kuramsal olanaklar deneysel muhasebe araştırmalarına yön vermiştir. Yayınlanmış muhasebe kârı İle hisse senedi fiyat ilişkisini ele alan sayısız deneysel araştırma yapılmıştır. Çalışmamızda örnekleri ni verdiğimiz bu araştırmalardan elde »dilen sonuçlar çok genel olarak ifade edilmek gerekirse, ' 'yıl sonu ya da ara dönem muhasebe kar larının yayınlanmasına bağlı olarak hisse senetleri fiyatları deği şim göstermektedir, ' 'diyebiliriz. İfade edilen kuramsal temelden ve bu temele dayalı deneysel araş tırmalardan yararlanarak yürüttüğümüz deneysel araştırmanın sonucun da ise farklı bulgular elde edilmiştir. Araştırmanın bütün varsayım ve kısıtları gözönünde bulundurulduğunda, araştırmanın yürütüldüğü zaman kesitiyle bağıntılı olarak, ' 'yayınlanmış ara dönem muhasebe karlarının hisse senedi fiyatlarına yeterince yansımadığı ' 'sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY R.L. Watts and J.L. Zimmerman who bt9 deemed to. be the representative» of positive accounting theory, suggest that scientific raetnodoiogy 1* in tr odu cod to «&* field of accounting by means of positive theory. J»otu efficient rubric e t hypotö«#i# and capital asset pricing »odel contributed a lot to tue d«»volopmeü t of wue positive accounting theory, turn theoreti cal put>sii)lJk tj.es itbiCu «re pvo vidad by una s e model and uypotnesis gave a direction to tue emprical accounting researches.“ı'nese researches are related to tne announcement effect of accounting earning» over stock price*. A great deal of emprical accounting researches have been made about the relation of accounting earning- with stock price». If we try to explain tue results of the researches which are sampled in our study, we may say tuese: * 'Jtock price» change due to announcement oi accounting earnings”. In our suiay, we carried out an emprical reasearcu wnicu was based on tu» mention öd theoretical fo unda t lan. If all lam assumption* add limi tations of the reasesrch is considered, we may tsmj that announcement- of quarterly darnings coul^nH effect the stock prices efficiently- for too period wtiieu tae reasearch is executed.