Serum prostat spesifik antijen dansitesi ve total/serbest serum prostat spesifik antijen ile yüksek frkanslı doppler ultrasonografinin prostat kanserini öngörmede karşılaştırılmalı yararlılığı
Is power doppler ultrasonograpy precise and satisfying methard in cletecting prostate cancer ushen with flt PSA and PSA clensity valves
  1. Tez No: 158084
  2. Yazar: MURAT TUĞRUL EREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET VATANDAŞLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul PTT Erenköy Sanatoryum ve Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
ÖZET Giriş: Gri zon diye tanımlanan 4 ile 10 ng/mL arasındaki PSA değerlerinde spesifisiteyi yükseltecek ve gereksiz biyopsileri önleyip daha fazla sayıda kanser yakalanmasını sağlayacak birçok yöntem geliştirilmiş olmasına rağmen (serbest PSA, PSA oranı; PSA dansitesi, PSA hızı vb.) (21) hala tatmin edici bir yöntem bulunamamaktadır. Prostat kanseri tanısında son zamanlarda kullanılmaya başlanan yüksek frekanslı Doppler ultrasonografinin (PDU) bu hasta grubunda spesifisiteyi artırmadaki etkinliği tam olarak bilinememekte ve çalışmalarla doğrulanmayı beklemektedir. Amaç: Biz bu araştırmamızda PSA'ları 4-10 ng/mL arasında olan hastalarda TRUS eşliğinde yapılan PDU incelemesinin daha fazla kanser yakalamak amacıyla kullanılan diğer yardımcı yöntemlerin yanında ek olarak bir yarar sağlayıp sağlayamacağını belirlemeye çalıştık. Gereç ve Yöntem: Şubat-Kasım 2003 tarihleri arasında kliniğimize başvuran ve PSA'ları 4 ile 10 ng/mL. arası bulunan 56 erkek hasta total ve serbest PSA, parmakla rektal muayene (PRM), TRUS eşliğinde biyopsi ve PDU tetkikleri ile değerlendirildi. Hastaların hepsine TRUS eşliğinde 8 kadran biyopsi yapılırken PDU'da şüpheli bir lezyon görüldüğünde bu bölgeden de ek bir biyopsi alınarak değerlendirildi. 33Bulgular: PSA'sı 4 ile 10 ng/mL. arasında olan hasta grubumuzda % 15'in altında sPSA/tPSA oranı, % 15'in üstünde PSA dansitesi sınır değeri ve PDU bulgularının üçünü birden kullanılarak elde edilen prostat kanserini belirlemedeki spesitifisite ve pozitif prediktif değerler, sadece % 15'in altında sPSA/tPSA oranı ve % 15'in üstünde PSA dansitesi sınır değerini kullanarak bulunan spesitifisite ve pozitif prediktif değerlerden anlamlı olarak daha yüksekti. Sonuç: PSA'ları 4-10 ng/mL. aralığında olan hasta grubunda daha fazla kanser yakalamak için kullanılan PSA dansitesi ve sPSA/t PSA oranları yıllardır bilinen ve üzerinde çok çalışma yapılmış en çok kullanılan iki testtir. PDU ise son zamanlarda popüler olmuş ve prostat kanserinde kullanımının yararlılığının henüz tam olarak gösterilemediği, fakat gelecek vaad eden görüntüleme yöntemlerinden biridir. Biz bu araştırmamızda bu yöntemin tarama popülasyonunda en fazla karşımıza çıkan 4-10 ng/mL. aralığında PSA'ya sahip hasta grubunda tek başına değil, fakat PSA dansitesi (> %15)ve sPSA/tPSA (
Özet (Çeviri)
SUMMARY Background: At the PSA levels of 4-10 ng/ml defined as the gray zone, there's no precise and satisfying method which will increase the specificity and decrease the number of unnecessary prostate biopsy procedures. Power Doppler ultrasonography has been recently used in the diagnosis of prostate cancer. The efficacy of this method at increasing the specificity in this PSA range has not been established and is yet to be proved. Purpose: In this study, we tried to find out whether power Doppler evaluation along with TRUS might have an additional benefit in the diagnosis of prostate cancer at the population of patients with PSA levels of 4-10 ng/mL. when it was combined with the other methods proposed for this PSA range. Materials and Methods: Fifty six male patients who were evaluated at our urology clinics between February and October 2003 with PSA values of 4-10 ng./mL were included in this study. The evaluations of all of these patients consisted of digital rectal examinations, total PSA and free PSA values, power Doppler ultrasonographic assessments done synchronously with transrectal ultrasonography and 8 core systematic prostate biopsies. During the biopsy procedures, along with systematic 8 cores biopsies, an additional biopsy from the areas defined as suspicious by power Doppler ultrasonography were taken. The free/total PSA ratios, PSA density values, TRUS, power doppler USG findings and biopsy results of 56 patients were recorded and evaluated. 35Results: The specificity and positive predictive values in detecting prostate cancer at the PSA range of 4-10 ng/mL. calculated using the criteria of < %15 for free /total PSA values, > %15 PSA for density values together with power Doppler USG findings were % 94.87 and % 75.0 respectively. These values were statistically higher than the specificity and the positive predictive values of 89.75 and % 69.73 respectively defined when only < % 15 for free /total PSA values and ^ % 15 for PSA density values used in combination. Conclusion: Free/total PSA ratios and PSA densities are the additional diognostic methods which have been used widespread for years and proposed to enhance the specifity and positive predictive value of PSA between 4 and 10 ng/mL. supported by many sophisticated reports. Power Doppler ultrasonography is a challenging and promising imaging method which has been recently used to detect prostate cancer but its efficacy has yet to be proved. In this study, we showed that PDU might be useful to detect the prostate cancer and decrease the number of unnecessary biopsy recommendations in the population of patients with PSA values between 4-10 ng/mL. when used in combination with free/total PSA ratio and PSA density. 36