Diyabetik annelrin 3-β-hidroksibütirat düzeyleri ile bebeklerindeki hematolojik sorunların ilişkisi
- Tez No: 158115
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METE AKISÜ
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Diyabetik gebelikteki, fetal anomali ve perinatal mortalite gibi komplikasyonlar son 3 dekadda azalmıştır. Bununla beraber, makrozomi, hipoglisemi, polistemi gibi metabolik bozukluklar diyabetik anne bebekleri için halen önemli sorunlardır. Hem pregestasyonel diyabet hem de gestasyonel diyabet metabolik komplikasyonlara neden olabilmektedir. Polistemik bebeklerde hiperviskozite ve artmış eritrosit kitlesine bağlı olarak, doku hipoksisi, hiperbilirübinemi, hipoglisemi, solunum sıkıntısı, apne, konvülsiyon, böbrek hasarı ve kalp yetmezliği gelişebilir. Polisteminin patogenezi tam olarak anlaşılamamıştır. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi kadın-doğum ve pediyatri kliniklerinde, pregestasyonel ve gestasyonel diyabetli gebeler ve term yenidoğan bebekleri çalışmaya alındı. Annelerde gebeliğin 34-36. haftalarında açlık 3-(3 hidroksibutirat (3-(3HB) ve HbA-ıc düzeyleri ölçüldü. Bebeklerde doğum ağırlığı, apgar skorları, kord kanında serum insülin ve eritropoetin, RBC sayısı, Hb ve HbF düzeyi ile 4. saat venöz Hct çalışıldı.
Özet (Çeviri)
The complications in diabetic pregnancy, such as fetal anomalia and perinatal mortality, have decreased during last 3 decads. However, metabolic disturbances such as macrosomia, hypoglycemia, polycythemia are still major problems for infants of diabetic mothers(IDMs). Both pregestational diabetes and gestational diabetes lead to metabolic complications. Tissue hypoxemia, hyperbilirubinemia, hypoglycemia, respiratory distress, apnea, convulsion, renal impairment and cardiac failure could occur in polycythemic infants related to hyperviscosity and excessive erythrocyte mass. The pathogenesis of the polycythemia have not been fully understood. Pregnant women with pregestational and gestational diabetes and their term newborn infants in Ege University Medical Faculty, department of obstetrics and pediatrics, were included the study. Maternal fasting blood 3-3 hydroxybutirate (3-PHB) and glycolysated Hb (HbAic) were tested in 34-36 weeks of gestation. Birth weight, apgar scores, serum insulin and erythropoietin (Epo), RBC, hemoglobin and HbF levels in cord blood and venous hematocrit were studied in infants on 4th hours of birth.