Diyabetik annelerin öz yeterliliğinin tek başına anne sütü verme süresine etkisi
The effect of self efficacy on the duration of exclusive breastfeeding at mothers with diabetes
- Tez No: 422775
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSU DUYAN ÇAMURDAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
WHO ve AAP bebeklerin ilk 6 ay sadece AS ile beslenmesini önermektedir. Çeşitli nedenlerle mama ya da ek gıda başlanarak AS kesilmektedir. Diyabetik annelerde emzirme daha güç olmaktadır. Diyabetik anneleri bu hedeflere ulaştırmak için tek başına AS vermeyi teşvik edecek ve anne sütünü erken kesmeyi önleyecek stratejiler geliştirilmesi şarttır. Çalışmamızın amacı gestasyonel diyabetin ve diyabetik annelerin öz yeterliliklerinin tek başına AS verme süresine etkisini saptamaktır. Çalışmamızın diğer bir amacı da diyabetik annelerde AS ile beslenme üzerinde etkili olabilecek diğer faktörleri de belirlemektir. 30 sağlıklı 30 diyabetik anne bebeği anneleriyle birlikte çalışmaya alınmıştır. Bebeklerin emmeleri LATCH, IBFAT, annelerin özgüveni BSES-SF ölçekleri ile değerlendirildi. 6 aylık beslenme şekilleri takip edildi. İlk 6 ayda tek başına AS alma açısından kontrol ve diyabetik grup karşılaştırıldı. Doğum sonrası ve taburculukta AS verme oranı %100 tespit edilmiştir. Erken dönemde mama başlama oranı, sağlıklı anne bebeklerinde %7, diyabetik anne bebeklerinde %70 olarak tespit edilmiştir. Diyabetik annelerin 1. ay %30'u, 2.ay %53,3'ü, 3.ay %56,7'si, 4.ay %57,1'i, 6. Ay %57,1'i bebeklerini sadece AS ile beslemişlerdir. Sağlıklı annelerin 1.ay %76,7'si, 2.ay %76,7'si, 3.ay %80'i, 4.ay %70'i, 6.ay %63,3'ü bebeklerini sadece AS ile beslemişlerdir. Diyabetin tek başına AS vermeyi olumsuz etkilediği bulunmuştur. C/S ile doğum, düşük sosyoekonomik düzey, obez olma, kendine özgüveni düşük olma, BSES, İBFAT ve LATCH skorlarının düşük olması, bebeğin ilk 63 günlerde mama desteği alması diyabetik annelerde tek başına AS vermeyi olumsuz etkilemektedir. Emzirmeyi değerlendirme yöntemleri ve özgüven ölçeği, yüksek desteğe ihtiyacı olan diyabetik annelerin ve bebeklerinin tespitinde sağlık personeline yardımcı olabilir.
Özet (Çeviri)
WHO and APP recommend that infants should be exclusively breastfeed for approximately the first 6 months of life. However, due to various reasons are started formula or early complementary foods. Breastfeeding is harder in mothers with diabetes mellitus. We should develop strategies that encourage exclusive breastfeeding and prevent early breastfeeding cessation in order to hit these targets. Goal of our study is to identify the effect of diabetes mellitus and selfefficacy index on the duration of breastfeeding. Another goal of the study is to determine the other factors that can affect exclusive breastfeeding in mothers with diabetes mellitus. 30 healthy mothers and 30 mothers with diabetes mellitus are observed together with their babies. Breastfeeding is evaluated through LATCH, IBFAT, and mother self-esteem scales. 6-month breastfeeding schemes are followed. Control and diabetes groups are compared in terms of exclusive breastfeeding. Breastfeeding rate is found as 100%after birth and discharge. Start rate of formula in early period is calculated as 7%for healthy mothers and 70%for babies. Exclusive breastfeeding rates for mothers with diabetes mellitus are 30%in 1st month, 53.3%in the 2nd month, 56.7%in the 3rd month, 57.1%in the 4th month, and 57.1%in the sixth month. Exclusive breastfeeding rates for healthy mothers are 76.7%in 1st month, 76.7%in the 2nd month, 80%in the 3rd month, 70%in the 4th month, and 63.3%in the sixth month. Diabetes adversely affects the uptake of exclusive breastfeeding in the first month. 65 Birth by C/S, low socioeconomic level, obesity, low self-efficacy, low scores in BSES, IBFAT, and LATCH, formula support in early days of birth affect exclusive breastfeeding negatively in mothers with diabetes mellitus. Methods in evaluating breastfeeding and self-efficacy scale can be helpful for healthcare staff in pointing of diabetic mothers and their babies requiring high level of support.