Reserpin ve klortalidon içeren tabletlerde miktar tayini
The quantitative analyses in tablets containing reserpine and chlorthalidone
  1. Tez No: 158188
  2. Yazar: YELİZ YETEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEŞE DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
1. ÖZET Diüretikler, yaklaşık 30 yıldır hipertansiyon tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu grup ilaçlar böbrek tubullarına etki ederek, vücuttan elektrolit (özellikle sodyum ve klor iyonları) ve su kaybını arttırırlar, bütün hipertansiyon şekillerinde sistolik ve diyasistolik kan basıncını düşürürler. Bazı durumlarda antihipertansif etkiyi arttırmak için başka bileşiklerle kombine halde de kullanılırlar. Bu amaçla kullanılan ilaçlardan birisi de klortalidon ve reserpin içeren tabletlerdir (Regroton®). Bu araştırmada Regroton® tabletlerinin içerdiği etken madde miktarlarının kantitatif tayini için, kolaylıkla uygulanabilen, iki yeni metod geliştirilmiştir. Yöntemlerden birisi spektrofotometrik olup, birinci ve ikinci türev spektrumunda zero-crossing tekniğiyle gerçekleştirilmiştir. Klortalidonun konsantrasyon aralıkları birinci türev için 216.2 nm' de 2.25-10.50 ^g/rnl, 247.4 ve 288.2 nm' lerde ise 5.25-26.25 ng/ml, ikinci türev için 203.6 nm' de 3.00- 10.50 ng/ml, 256.5 ve 291.5 nm' lerde ise 8.25-26.25 jıg/ml' dir. Reserpinin birinci türev için 315.1 nm deki, ikinci türev için 320.0 nm' deki konsantrasyon aralığı 5.00-40.00 {ig/ml ve 7.50-40.00 \xglm\' dir. Diğer yöntem ise yüksek basınçlı sıvı kromatografısini içermektedir ve literatürde rastladığımız yöntemden tamamen farklı koşullarda uygulanmıştır. Mobil faz olarak 50:50 (v/v) oranında asetonitril:%1' lik amonyum klorür, stasyoner faz olarak Cs kolonun seçildiği bu çalışmada, konsantrasyon aralıkları klortalidon için 20-160 jıg/ml, reserpin için 267, 295 ve 315 nm' deki dedeksiyonlarda sırasıyla 10-100 ng/ml, 10-140 jıg/ml ve 60-150 p.g/ml' dir. Her iki yöntem için tabletlerden elde edilen sonuçlar The United States Pharmacopeia' de bu bileşikler için verilen sınırlar içerisine girmektedir. Tabletlerde miktar tayininden elde edilen deneysel bulguların istatistiki olarak değerlendirilmesi için, iki yöntem ortalamalar yönünden t-testi ile, standart sapmalar yönünden F-testi ile karşılaştırmıştır.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY THE QUANTITATIVE ANALYSES IN TABLETS CONTAINING RESERPINE AND CHLORTHALIDONE Diuretics are commonly used in the treatment of hypertension for 30 years. These drugs increase the excretion of electrolytes (especially sodium and chloride ions) and water from the body by acting onto tubules of kidney, and also decrease cyctolic and diacyctolic blood pressure for all kind of hypertension. For increasing antihypertensive action in some cases, they are also used in combined form associated with another compounds. One of the drugs which is used for this purpose is tablets (Regroton®) containing chlorthalidone and reserpine. In this study, two new methods, which was applied easily, were developed for the quantitative determination of active compounds of Regroton®. One of the method is spectrophotometric and applies by zero- crossing technique at first and second order spectra. Concentration ranges of chlorthalidone are 2.25-10.50 ng/ml at 216.2 nm, 5.25-26.25 jig/mi at 247.4 nm and 288.2 nm for the first order spectra, and 3.00-10.50 ng/ml at 203.6 nm, 8.25-26.25 jj,g/ml at 256.5 nm and 291.5 nm for the second order spectra. Concentration ranges of reserpine are 5.00-40.00 ng/ml at 315.1 nm for the first order spectra and 7.50-40.00 jig/ml at 320.0 nm for the second order spectra. Another method includes high pressure liquid chromatography and applied at different conditions from those of literature. Concentration ranges of reserpine are 10-100 jig/ml, 10-140 |ig/ml and 60-150 jig/ml for 267nm, 295 nm and 315 nm, respectively, while those of chlorthalidone is 20-160 \xglm\ in this method, which was selected acetonitrile:1% ammonnium chloride (50:50, v/v) as a mobile phase and C8 column as a stationary phase. For two methods, the results obtained from tablets are in the limits, which were given in The United States Pharmacopeia for this compounds. For statistical interpretation of the results obtained from quantitative analysis of tablets, two methods were compared with each other by using t-test for means and F-test for standard deviations.