[6-(3,5-dimetilpirazol-1-il)-3(2H)-piridazinon-2-il] asetamit türevlerinin sentezi ve analjezik-antienflamatuvar aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis and analgesic-antiinflammatory activities of [6-(3,5-dimethylpyrazol-1-yl)-3(2H)-pyridazinon-2-yl] acetamide derivatives
  1. Tez No: 158189
  2. Yazar: ÇAĞLA AKOĞLU GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDEN BANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
102 6. ÖZET. :-, Bu tez çalışması kapsamında, 9 adet [6-(3,5-dimetilpirazol-l-il)-3(2H)- piridazinon-2-il]asetamit türevi hazırlanmıştır. Bu türevler, sırasıyla, l-[2-[6-(3,5- dimetilpirazol-l-il)-3(2H)-piridazinon-2-il]asetil]-4-fenilpiperazin (Bileşik 1), 2- [6-(3,5-dimetilpirazol-l-il)-3(2H)-piridazinon-2-il]-N-oktilasetamit (Bileşik 2), 2- [6-(3,5-dimetilpirazol-l-il)-3(2H)-piridazinon-2-il]-N-(2-feniletil)asetamit (Bileşik 3), 2-[6-(3,5-dimetilpirazol-l-il)-3(2H)-piridazinon-2-il]-N-(4- bromofenil)asetamit (Bileşik 4), 2-[6-(3,5-dimetilpirazol-l-il)-3(2H)-piridazinon- 2-il]-N-(piridin-3-il)asetamit (Bileşik 5), 2-[6-(3,5-dimetilpirazol-l-il)-3(2H)- piridazinon-2-il]-N-(4-klorofenil)asetamit (Bileşik 6), 2-[6-(3,5-dimetilpirazol-l- il)3(2H)-piridazinon-2-il]-N-(4-metoksifenil)asetamit (Bileşik 7), l-[2-[6-(3,5- dimetilpirazol-l-il)-3(2H)-piridazinon-2-il]asetil]-4-(4-nitrofenil)piperazin (Bileşik 8) ve l-[2-[6-(3,5-dimetilpirazol-l-il)-3(2H)-piridazinon-2-il]asetil]-4- metilpiperidin (Bileşik 9)'dir. Bileşiklerin yapıları elemenîel analiz, 'H-NMR ve İR spektral verileri ile kanıtlandıktan sonra in vivo analjezik ve antienflamatuvar104 aktiviteleri sırasıyla p-Benzokinon ile oluşturulan kıvranma testi ve Karagenin ile oluşturulan pence ödemi testi ile belirlenmiştir. Özellikle, amit kısmında piperazin veya piperidin artığı taşıyan tersiyer amit türevleri (Bileşikler 1, 8 ve 9) referans maddeller aspirin ve indorrietasine kıyasla eşdeğer aktivite göstermişlerdir. En yüksek analjezik aktivite amit kısmında 3-piridil sübstitüenti taşıyan türevde (Bileşik 5) görülmüştür.
Özet (Çeviri)
103 7. SUMMARY In this dissertation, the synhesis of nine novel [6-(3,5-dimethylpyrazol-l- yI)-3(2H)-pyridazinon-2-yl]asetamide derivatives were accomplished. These derivatives were 1 - [2- [6-(3,5-dimethylpyrazol- 1 -yl)-3 (2H)-pyridazinon-2- yI]acetyl]-4-phenylpiperazine (1), 2-[6-(3,5-dimethylpyrazol-l-yl)-3(2H)- pyridazinon-2-yl]-N-octylacetamide (2), 2-[6-(3,5-dimethylpyrazol-l-yl)-3(2H)- pyridazinon-2-yl]-N-(2-phenethyl)acetamide (3), 2-[6-(3,5-dimethylpyrazol-l~yl)- 3(2H)-pyridazinon-2-yl]-N-(4-bromophenyl)acetamide (4), 2- [6-(3,5-dimethyl pyrazol- l-yl)-3(2H)-pyridazinon-2-yl]-N-(pyridin-3-yl)acetamide (5), 2-[6-(3,5- dimethylpyrazol- 1 -yl)-3 (2H)-pyridazinon-2-yl]-N-(4-chlorophenyl)acetamide (6), 2-[6-(3,5-dimethylpyrazol-l-yl)-3(2H)-pyridazinon-2-yl]-N-(4-methoxyphenyl)- acetamide (7), 1 -[2-[6-(3,5-dimethylpyrazol-l-yl)-3(2H)-pyridazinon-2-yl]acetyl]- 4-(4-nitrophenyl)piperazine (8) and l-[2-[6-(3,5-dimethylpyrazol-l-yl)-3(2H)- pyridazinon-2-yl]acetyl]-4-methylpiperidine (9). The structure elucidation of the compounds was done by means of their elemental analyses, 'H-NMR ve IR105 spectral data. The in vivo analgesic and anti-inflammatory activity of the synthesized compounds were investigated by using p-Benzoquinone-induced writhing test and Carrageenan-induced hind paw edema model, respectively. Especially, the compounds having piperazine and piperidine moiety in the amide portion (1,8 and 9) resulted in equal analgesic and anti-inflammatory activity than that of aspirin and indomethacin, respectively. The highest analgesic and anti inflammatory activity was observed with the compound having 3-pyridyl substituent in the amide portion (5).