Diflunisal'den haraketle yeni 4-tiyazolidonların sentezi ve yapılarının aydınlatılması
Synthesis and characterization of novel 4-thiazolidinones starting from diflunisal
- Tez No: 158261
- Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜNİZ KÜÇÜKGÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
1. ÖZET 4-Tiyazolidon yapısı içeren bileşiklerin antibakteriyel, antitüberküler, antifungal, antiviral, antiinflamatuvar, antikanser, hipnotik ve antikonvülsan aktivite gösterdikleri literatürde bildirilmiştir. Antikonvülsan etkili Ralitolin, kıvrım diüretiği Etozolin, antitüberküler etkili Mikobasidin, kolit ağrılarında etkili Tazofelon'un 4-tiyazolidon yapısı içermesi ve Anabilim Dalımızda sentezlenen 2-(5-nitro-2-furil)/ (4- fluorofenil)-3-{[4-(4-metoksibenzoilamino)benzoil]amino}-4-tiyazolidon bileşiklerinin Mycobacterium tuberculosis H37Rv susuna karşı %90 ve %98 İnhibisyon göstermesi 4- tiyazolidon yapışma sahip bileşiklerin sentezi konusunda bizi cesaretlendirmiştir. 4-Tiyazolidonların sentezinde, analjezik-antiinflamatuvar etkili 2'-4'~difluoro-4- hidroksibifenil-3-karboksilik asit' in (Diflunisal) metanol ile birkaç damla derişik sülfürik asit beraberliğinde tepkimesinden 2',4'-difluoro-4-hidroksibifenil-3-karboksilik asit metil esteri [1], esterin hidrazin-hidrat ile ısıtılmasından 2',4'-difluoro-4- hidroksibifenil-3-karboksilik asit hidraziti [2], hidrazidin sübstitüe aldehitlerle kondensasyonundan ilk defa Ş.G. Küçükgüzel ve ark. tarafından sentezlenen 2',4'- difluoro^-Mdroksibifenil-[(5-nitro-2-furil)/sübstitüefenil)metilen]-karboksilik asit hidrazitleri [3a-g], bu hidrazit-hidrazonların kuru benzen ortamında tiyoglikolik asit ile 9-16 saat reaksiyonundan 2',4'-difluoro-4-hidroksibifenil-3-karboksilik asit 2-(5- nitro-2-furil/sübstitüefenil)-4-tiyazolidon-3-il]amit [5a-g], hidrazidin alkil/aril isotiyosiyanatlarla reaksiyonundan 1 -(2,,4,-difluoro-4-hidroksibifenil-3-karbonil)-4- alkil/aril tiyosemikarbazitler [4a-g] ve orjinalllikleri kanıtlanan tiyosemikarbazitlerin absolü etanol ortamında susuz sodyum asetat ve etil a-bromoasetatla reaksiyonundan 2- (2^4'-difluoro-4-hidroksibifenil-3-karbonilhidrazono)-3-alkil/aril-4-tiyazolidon [6a-c, 6e-f] ve 2',4'-difluoro-4-hidroksibifenil-3-[2-(sikloheksilamino)-l,3,4-oksadiazol-5- il] [6g] bileşikleri sentezlenmiştir. Sentezlenen bileşiklerin saflıkları ince tabaka kromatografîsi ve elementel analiz (CHNS) ile belirlenmiş olup, yapılarının aydınlatılmasında UV, İR, 'H-NMR, 13C-NMR ve EI-Kütle Spektrumlarından yararlanılmıştır.Sentezlenen bileşiklerin antimikrobiyal aktiviteleri Atatürk Üniversitesi Biyoteknoloji Merkezi'nde ve antiviral etkileri Belçika' daki Rega Enstitüsü'nde test edilmiştir. Bileşiklerimiz test edilen mikroorganizmalara ve virüslere karşı aktivite göstermemiştir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY SYNTHESIS AND CHARACTERIZATION OF NOVEL 4- THIAZOLIDINONES STARTING FROM DIFLUNISAL 4-Thiazolidinones are known to possess antibacterial, antituberculosis, antifungal, antiviral, antiinflamatory, anticancer, hipnotic and anticonvulsant properties. The anticonvulsant drug Ralitoline, diuretic Etazoline, antituberculosis agent Mycobacidin and Tazofelone, an antiinflammatory drug used in Bowel syndrome, all have a 4-thiazolidone structure. Besides this, 2-(5-nitro-2-furyl)/ (4-fluorophenyl)-3- {[4-(4-metoxybenzoylammo)benzoyl]amino}-4-thia2ölidones synthesized previously in our laboratory were shown to inhibit mycobacterial growth using the strain Mycobacterium tuberculosis H37Rv by %90 and 98, respectively. These facts encouraged us to design new 4-thiazolidinones. 2',4'-difluoro-4- hydroxybiphenyl-3-carboxylic acid (analgesic and antiiflammatory drug, Diflunisal) and methanol in the presence of a few drops of concentrated sulfuric acid were heated and 2',4'-difluoro-4-hydroxybiphenyl-3-carboxylic methyl ester, by heating this methyl ester and hydrazine-hydrate in methanol 2',4'-difluoro-4-hydroxybiphenyl-3-carboxylic acid hydrazide were obtained. After condensing hydrazide with aromatic aldehydes in ethanol, 2^4,-difluoro^-hydroxybiphenyl-3-carboxylicacid[(5-nitro-2-furyl)/substituted phenyl)methylene]hydrazides [3a-g] were obtained as previously reported by Ş.G. Küçükgüzel et al. 2',4'-difluoro-4-hydroxybiphenyl-3-carboxylic acid [2-(5-nitro-2- furyl/substituted phenyl)-4-thiazolidinone-3-yl]amides [5a-g] were obtained by refluxing the related hydrazide-hydrazones and thioglycolic acid in dry benzen for 9-16 hours. Hydrazide and alkyl/aryl isothiocyanates were heated in ethanol to yield original 1 -(2',4'-difluoro-4-hydroxybiphenyl-3 -carbonyl)-4-alkyl/arylthiosemicarbazides [4a-g]. Thiosemicarbazides were reacted with ethyl a-bromoacetate in the presence of anhydrous sodium acetate in absolute ethanol, 2-(2',4'-difluoro-4-hydroxybiphenyl-3- carbonylhydrazono)-3-alkyl/aryl-4-thiazolidones [6a-c, 6e-f] and 2',4'-difluoro-4- hydroxybiphenyl-3-[2-(cyclohexylamino)-l,3,4-oxadiazol-5-il] [6g] were obtained.The purities of the synthesized compounds were checked with thin layer chromatograpy and elemental analysis. Their structures were elucidated with UV, IR, 'H-NMR, I3C-NMR and El-mass spectroscopic methods. Antimicrobial and antiviral activities of the synthesized compounds were tested by Atatürk University, Biotechnology and Research Center and Belgium Rega Institute for Medical Research, respectively. These compounds have been found inactive against tested microorganism and virus strains.