Teknolojik gelişmeler karşısında banka muhasebesi işlem süreci ve otomatik vezne makinesi (ATM) işlemlerinin muhasebeleştirilmesi
Bank accounting process against technological processes and accounting of automatic teller machine operations
- Tez No: 265249
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY TELLİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Teknolojik gelişmelerin, her alanda olduğu gibi bankacılık alanında da hayatımızı oldukça kolaylaştırdığı bir gerçektir. Teknolojinin gelişmesi ile bankalarda işlem süreci kısalmıştır. Daha çok makine, daha az insan gücüyle işlem yapılması sonucu hata oranı düşmüştür. Muhasebe birimi, teknolojik gelişmeler öncesi işlemler açısından oldukça meşakkatli ve uzun süren işlemleri içerirken, çalışılacak en zor birimlerden bir durumundaydı. Teknolojik gelişmeler sonrasında ise işlemlerin otomatik olarak sistem tarafından yapıldığı ve bankanın çalışılacak en rahat birimlerinden biri haline gelmiştir. Ortaya çıkan yeni bankacılık uygulamaları ile banka işlemleri, hem müşteriler hem de banka personeli açısından yadsınamayacak kadar kolay hale gelmiştir. Günümüzde vazgeçilmez hale gelen teknolojik ürünler merakı gelecek günlerde yeni ürünlerin doğmasına ve teknolojik ürün yelpazesinin gelişmesine olumlu katkılarda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
Before people know technology,accountıng realizedby writing the data manually in notebooks, since the smallest changes to be made that affect all the dependent variables,these variables related to the dependent variables in this process would be made again. Informatıon system emerging and coming into our lives,all transactıons ara made in cyberspace,the data are processed,stored,and the results are removed,the transactıon process shortened,the productıvıty process shortened,the productıvıty has increased,and the margın of error almost to zero,the process has become more reliale.And also,with the emergence of new applicatıons,the banks need less staff and the load on the operatıon of bank reduces.Since people's using these technologies lead to people's removing from the banks,banks have experienced anxiety to find a new way to attract the customers to the bank.. Today,technologic products interest that become indispensible will contribute to the emergence of new products and new range of technological products positively.