Anandamid'in somatosensoriyel uyartılmış potansiyeller üzerine etkisi
The effects of anandamide on somatosensory evoked potentials
  1. Tez No: 158309
  2. Yazar: LEVENT SİNAN BİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİM ERCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
-72 VII.OZET: Anandamid kannabinoid reseptörlerinin endojen ligandı olup, santral sinir sisteminde özellikle CB1 reseptörler aracılığı ile kannabinoidlerle örtüşen çeşitli etkiler gösterir. Duyusal iletimi sağlayan çıkıcı yolaklar ve somatosensorial korteks üzerindeki etkisi bilinmemektedir. Bu düşünceden yola çıkarak, anandamid'in somatosensoriyel uyartılmış potansiyeller üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Toplam 24 Wistar türü erkek sıçan 6'şarlı 4 gruba ayrılmış, her hayvanda madde verilmeden önce siyatik sinir elektriksel uyarımlı ve subkütan saçlı deri kayıtlı SEP traseleri elde edilmiş ve gruplara sırasıyla 0,02 cc anhidr etanol, aynı hacimde anhidr etanol içinde çözünmüş 100 |ig/kg, 200 ug/kg, 400 ug/kg anandamid intratekal olarak verilmiş ve enjeksiyondan 5 dk sonra SEP traseleri yeniden kaydedilmiştir. Tüm SEP traselerinde genellikle pozitif defleksiyonu takiben ortaya çıkan iki adet negatif dalga (N1.N2) gözlenmiş olup bu dalgaların latans ve amplitüdleri değerlendirmeye alınmıştır. Her grupta ayrı ayrı, enjeksiyon öncesi ve sonrası traselerdeki N1 ve N2 dalgalarının latans ve amplitüdleri kıyaslanın ıştır. Kontrol grubunda ve intratekal 100 ug/kg anandamid verilen hayvanlarda bu parametrelerin hiçbirinde enjeksiyon sonrası anlamlı bir değişiklik saptanmazken, 200 ug/kg ve 400 |jg/kg anandamid verilen gruplarda hem N1 hem N2 dalgasının latansı enjeksiyon sonrasında öncesine göre anlamlı olarak uzamaktadır. Bu gruplarda da anlamlı bir amplitüd değişikliği gözlenmemiştir. Sonuç olarak anandamid farmakolojik dozlarda intratekal olarak verildiğinde doza bağımlı bir biçimde SEP sisteminde ılımlı düzeyde iletim yavaşlamasına neden olmaktadır.
Özet (Çeviri)
73 VIII. SUMMARY: Endogenous ligand of cannabinoid receptors anandamide produces similar effects of cannabinoids via CB1 receptors in the central nervous system. It's effect on ascending pathways of somatosensory conduction and somatosensory cortex is not known. The aim of this study is to determine the effects of anandamide on somatosensory evoked potentials. In this study totally 24 Wistar male rats in four groups were used. In every rat, sciatic nerve stimulated scalp SEPs was performed. In the first group 0,02 cc anhydrous ethanol, in the second group 100 ug/kg, in the third group 200 ug/kg, in the fourth group 400 ug/kg anandamide dissolved in the ethanol were injected intrathecals and 5 minutes later SEP traces were obtained again. In every SEP trace negative waves of N1 and N2 fallowing positive deflections were obtained. Latency and amplitudes of these waves were assessed before and after the injections and compared in each group. In ethanol and intrathecal 100 ug/kg anandamide injected groups the parameters of these waves were not changed, however in 200 ug/kg and 400 ug/kg anandamide injected groups both of the latencies of N1 and N2 were found significantly prolonged. This effect of anandamide is found as dose dependent. Amplitude change after injections was not seen in any group. In conclusion anandamide induced dose dependent mild conduction delay in SEP systems when injected intrathecals in pharmacological doses.