Nemlendirici vücut losyonlarının mikrobiyolojik kalite kontrolü üzerine bir çalışma
A study on the microbiological quality control of skin moisturizing lotions
- Tez No: 158313
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Nemlendirici Vücut Losyonlarının Mikrobiyolojik Kalite Kontrolü Üzerine Bir Çalışma Bu çalışmanın amacı, kozmetik amaçlı kullanılan, orijinal ambalajlı, açılmamış nemlendirici vücut losyonlarının mikrobiyolojik kalite kontrollerinin yapılması, üreme göstermeyen ve suda dağılabilen örneklerde biyostatik etkinliğinin saptanması amacı ile prezervatif etkinlik testinin yapılması ve sonuçlarının değerlendirilmesidir. Çalışmamızda 11 çeşit, toplam 33 losyon denemeye alınmıştır. Mikrobiyolojik kalite kontrollerinin yapılması amacıyla, total aerob bakteri sayısı, mantar ve küf sayısı ve patojen bakteri varlığı incelenmiştir. Örneklerimizin hiçbirinde, herhangi bir üreme görülmemiştir. Üreme göstermeyen ve suda dağılabilen 8 çeşit losyondan alınan birer örnekte yapılan biyostatik etkinlik testinde, her örnek için 6 ayrı mikroorganizma test edilmiştir. Numunelere, 106 jerm/ml konsantrasyon sağlanacak şekilde stok çözeltiden hazırlanmış 3x1 08 jerm/ml konsantrasyona sahip süspansiyondan eklenmiştir. 1., 2., 7., 14. ve 28. günlerde sayımlar tekrarlanmıştır. En dirençli bakterinin S. aureus, en dirençsiz bakterinin ise B. subtilis olduğu görülmüştür. Prezervatif etkinliği bakımından değerlendirildiğinde, özellikle E. coli, P. aeruginosa ve C.albicans'a karşı en az etkin örnekler 7. ve 8. numunelerdir; 28. günde bile üreme saptanmıştır.Sonuçlarımız, nemlendirici vücut losyonlarımızın üretimleri sırasında GMP kurallarına uyulduğunu göstermiştir. Bileşimleri bakımından benzer olan iki losyonun (7. ve 8.), bazı mikroorganizmalara karşı düşük prezervatif etkinlik göstermesi, kozmetiklerin içeriğinin, mikrobiyolojik kontaminasyona olan etkisine dikkat çekmiştir. Koruyucu olarak parabenlerin eksikliğinin, prezervatif etkinliği düşürdüğü görülmüştür. Anahtar Kelimeler Losyonlar, mikrobiyoloji, kontaminasyon, antimikrobiyal prezervatifler, prezervatif etkinlik testi, kalite kontrol.
Özet (Çeviri)
43 SUMMARY A Study on the Microbiological Quality Control of Skin Moisturizing Lotions. The aim of this study is to search the microbiological quality control (the microbial contamination efficiency) of the moisturizing body lotions which are bought in their original packages and unopened, to test the preservative efficiency in order to determine the biostatic efficiency of the uncontaminated and water-emulsifiable samples. Totally 33 lotions that can be classified in 1 1 types were examinated. Total aerobic bacteria count, yeast and mold count, and the existence of pathogen microorganisms have been investigated to make the microbiological quality control. It was examined that there was no growth in samples. For the samples which are taken from eight different types of water- emulsifiable and uncontaminated lotions, biostatic efficiency tests have been applied and every sample has been tested for six separate microorganisms. A suspension which has 3x1 08 germ/ml concentration has been prepared form stock solution. This suspension was added to the samples in a way that the final concentrations were 106 germ/ml. The final concentration, 106 germ/ml, was reached by adding the suspension to the samples.44 It was observed that the most resistant bacteria were S.aureus and the least resistant one was B. subtilis. When it was investigated for the terms of preservative efficiency, 7th and 8th samples showed poor efficiency against to the especially E. coli, P. aeruginosa, C. albicans, Even on the 28th day, growth was observed. The results showed that GMP regulations were followed during the productions of the body moisturizing lotions. The seventh and eight lotions have similar compositions. They both showed poor preservative efficiency. This situation shows that the formulations of cosmetics have effect on the microbiological contamination level. The absence of parabens decreased the preservative efficiency. Key Words; Lotions, microbiology, contamination, antimicrobial preservatives, preservative efficacy test, quality control.