Türkiye'de yasal düzenlemelerin muhasebe uygulamalarına etkileri
- Tez No: 15838
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Çağımızda ekonomi alanının çeşitli bölümlerinde faaliyette bulunan işletmeler topluma açılmakta ve bünyeleri genişlemektedir. Bu işletmelerin mali durumları, ortaklan yanında, ilişki kurduğu kuruluşları, devleti, kredi müesseselerini yakından ilgilendirmektedir. Ayrıca çalışanlarda işletmenin mali durumu ile yakından ilgilenmekte ve çalıştıkları işyerinin durumu hakkında bilgi edinmek istemektedirler. Bu kişi ve kuruluşlar bilgileri işletmelerin mali tablolarından ve muhasebe kayıtlarından elde etmektedirler. Bu sebepten mali tabloların, işletmenin mali durumunu en doğru biçimde gösterecek şekilde düzenlenmesi, yetkili ve güvenilir uzmanlarca onaylanması gerekmektedir. İşletme hakkında doğru kararlar alabilmek için muhasebe bilgilerinin doğruluğu çok önemlidir. İşletmelerin, mali durumlarını işletme ile ilgili kişi ve kuruluşlara en iyi biçimde sunabilmeleri için işletmelerin muhasebe düzenleri ile ilgilenen kişilerin mali ve ticari konuları ve muhasebe tekniklerini kavramış ve yorumlama tekniğine sahip olmaları gerekir. Yasal düzenlemelerle, işletmelerin muhasebe uygulamalarına belirli zorunluluklar getirilmiş ve yerine getirmek zorunda oldukları görevler belirtilmiştir. Çalışmamızda, ticari işletme ve ticari işlerde uygulanan Türk Ticaret Kanununun ve taciri vergi mükellefi olarak gören vergi kanunlarının, işletmelerin muhasebe kayıt ve yöntemleri ile ilgili olarak getirdiği düzenlemeler ve Kamu İktisadi Teşebbüsleri, anonim ortaklık ve aracı kurumlara getirilen Tekdüzen Muhasebe Sistemine uyma zorunluluğu ve muhasebe mesleğini yapacak kişilerde aranan niteliklerin ne olduğu konusunda bilgiler verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this centure enterprise that working in the economic area are growing and transfering their shares to public. The share holder, government, credit institutions concern with the financial condition of this enterprise. And additional working people in the enterprise concern with it. This people and institutions take information from the annual account and report of enterprise. In this reason the reports must give true information and autorized accountant must convenient annual reports. It's more important that accounting.information is true and la ire to take decision about enterprise. The accountant must have enough education, training, qualification and professional conduct of account. That is why they can account true and fa ire. Government regulations have influence on the accountant, accountancy firm and limit the forms of legal entity which is used by enterprise. In this study, the effect of commercial law, tax laws and Uniform Accounting System and the profession of accounting in practice to Turkish accounting system is studied.