Yeni bir borç enstrümanı olarak Türkiye'de yeşil tahvil piyasasının değerlendirilmesi
Evaluation of the green sukuk market in Türkiye as a new debt instrument
- Tez No: 946909
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR SAKARYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
İklim değişikliği, doğal kaynakların tükenmesi ve çevresel tahribat gibi küresel sorunların etkisinin giderek derinleştiği günümüzde, sürdürülebilir kalkınmayı teşvik eden finansal araçlara duyulan ihtiyacı arttırmıştır. Bu bağlamda yeşil tahviller, çevresel amaçlara hizmet eden projelerin finansmanında önemli bir rol üstlenerek çevre dostu yatırımlar ile finansal piyasalar arasında bir köprü işlevi görmektedir. Bu çalışmanın amacı, yeşil tahvil uygulamalarının genel çerçevesini çizmek ve Türkiye'de yeşil tahvil piyasasının gelişim sürecine ilişkin mevcut durumu analiz ederek, gelişime yönelik politika önerileri sunmaktır. Çalışmanın alanyazın bölümünde genel olarak tahvil ve yeşil tahvil kavramları açıklandıktan sonra yeşil tahvil piyasasının küresel ölçekteki gelişimi incelenmiştir. Uygulama bölümünde ise Türkiye'de gerçekleştirilen yeşil tahvil ihraçları özel sektör ve kamu kesimi örnekleri üzerinden değerlendirilmiş ve yeşil tahvil alanındaki mevcut durum analizi yapılarak SWOT analizine yer verilmiştir. Elde edilen bulgular, Türkiye'de yeşil tahvil piyasasının gelişim aşamasında olduğunu, ancak potansiyelinin oldukça yüksek bulunduğunu ortaya koymuştur. Piyasanın genişlemesi önündeki en büyük engeller arasında yatırımcı farkındalığının düşük olması, ikincil piyasa likiditesinin sınırlı kalması ve çevresel etkilerin raporlanmasında şeffaflık eksiklikleri yer almaktadır. Türkiye'de yeşil tahvil piyasasının gelişimi için yasal düzenlemelerin güçlendirilmesi, teşvik edici mekanizmaların oluşturulması ve sürdürülebilirlik ilkelerinin kurumsal düzeyde benimsenmesi gibi önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, where the impacts of global problems such as climate change, depletion of natural resources, and environmental degradation are becoming increasingly severe, the need for financial instruments that promote sustainable development has grown substantially. In this context, green bonds play a vital role in financing environmentally friendly projects, serving as a bridge between eco-conscious investments and financial markets. The primary aim of this study is to outline the general framework of green bond practices and to analyze the current state of the green bond market in Turkey, while offering policy recommendations for its further development. In the literature section of the study, after explaining the concepts of bonds and green bonds in general, the development of the green bond market on a global scale was examined. In the application section, green bond issuances in Turkey were evaluated through private and public sector examples and the current situation in the green bond field was analyzed and a SWOT analysis was included. The findings revealed that the green bond market in Turkey is in the development stage, but its potential is quite high. The biggest obstacles to the expansion of the market include low investor awareness, limited secondary market liquidity and lack of transparency in reporting environmental impacts. Recommendations such as strengthening legal regulations, establishing incentive mechanisms and adopting sustainability principles at the institutional level were included for the development of the green bond market in Türkiye.