İş gücü açısından Türk banka sistemi ile Avrupa Birliği banka sisteminin bir karşılaştırılması
A comparison of Turkish banking system and European Union banking system in terms of labour force
- Tez No: 158400
- Danışmanlar: PROF. DR. KUVVET LORDOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
GENEL BİLGİLER isim ve Soyadı Anabilim Dalı Bilim Dalı Tez Danışmam Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler : Melek HALICI : Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri : Çalışma Ekonomisi : Prof. Dr. Kuvvet LORDOĞLU : Yüksek Lisans - Temmuz 2005 : İşgücü, Hizmetler Sektörü, Bankacılık, Türk Bankacılık Sistemi, AB Bankacılık Sistemi ÖZ İşgücü açısından türk banka sistem İle ab banka sistemlerin bir karşılaştırması Günümüzde iletişim teknolojilerinin gelişmesi ile mal ve sermaye piyasalarının serbestleşmesi, küreselleşme sürecine hız kazandırmış ve uluslararası fınans sisteminin gelişen ekonomilerdeki önemini giderek arttırmıştır. Genel olarak finans sektörü, Türkiye'nin de içinde bulunduğu gelişen ülkelerde ve özellikle gelişmiş AB ülkeleri gibi ülkelerde önemli bir istihdam kaynağı olarak görülmektedir. Genel olarak bankacılık sektöründeki istihdam yapısını ve bu yapı içinde yer alan sektördeki işgücünün eğitim durumu ile kadın-erkek istihdam dağılımını inceleyen bu çalışma, AB ülkeleri ile Türkiye arasındaki bankacılık sektöründeki farklılık ve benzerliklere yer vererek, AB üyelik sürecinde Türk bankacılık sektördeki genel sorunların çözümüne ışık tutmayı amaçlamaktadır. II
Özet (Çeviri)
Name and Surname Field Programme Supervisor GENERAL KNOWLEDGE : Melek HALICI : Labour Economics and Industrial Relations : Labour Economics : Professor Kuvvet LORDO?LU Degree Awarded and Date : Master - July 2005 Keywords : Labour Force, Service Sector, Banking, Turkish Banking System, European Union Banking System. ABSTRACT The development of communication technology and liberalisation of the manufacture and capital markets have accelerated the globalisation process and has steadily increased the importance of the international finance system in the developing countries. Finance sector in general terms, is regarded as a crucial employment source in the developing countries such as Turkey and in the already developed EU countries. This study which generally examines the employment structure in the finance sector and educational position of the labour taking part as well as the gender spread, aims to highlight the solutions of the general problems of the Turkish finance sector under the process of Turkey's accession to EU membership by taking into consideration the differences and the similarities in the finance sector between turkey and EU states. in