Çalışma hayatında dönüşümler ve evden çalışma sisteminin Türkiye'deki yansımaları: Bir ağ pazarlama örneği
Transformations in work-life and reflections of home-office system in Turkey: A case of network marketing
  1. Tez No: 470421
  2. Yazar: İPEK AGCADAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKNUR EGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Sociology, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kurumlar Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu tez projesi, insanlığın var oluşundan günümüze değin varlığını devam ettiren ve insan yaşamının en önemli alanlarından biri olan“çalışma”kavramının tarihsel süreç içinde değişen anlamına odaklanmaktadır. Sanayi öncesi toplumdan sanayi toplumuna, sanayi sonrası toplumun başlangıcından günümüze değin çalışma yaşamında meydana gelen değişim ve dönüşümler ile bunlar üzerinde etkili olan ekonomik, teknolojik, siyasi, sosyal, kültürel ve psikolojik tüm değişkenler sosyolojik bir bakış açısıyla incelenmektedir. Sanayi sonrası toplumun şekillendirdiği esneklik ilkesinin çalışma yaşamının her alanına nüfuz etmesiyle birlikte ortaya çıkan esnek çalışma uygulamaları da ayrıntılı bir şekilde ele alınmaktadır. Bu esnek çalışma uygulamalarından biri olan ağ pazarlama çalışma sistemi ise, günümüzde çalışma kavramına atfedilen anlamların ve çalışma hayatında yaşanan değişimlerin anlaşılabilmesi için detaylı bir şekilde incelenmektedir. Bu amaçla, tezin uygulama kısmında, ağ pazarlama çalışma sistemi bünyesine dâhil olan 201 bağımsız satış temsilcisi yapılandırılmış görüşme formlarını doldurmuş ve elde edilen nicel veriler bir değerlendirmeye tâbi tutulmuştur. Bu veriler yoluyla, günümüzün en esnek çalışma uygulaması hakkında bilgi sahibi olunmuştur. Böylece bağımsız satış temsilcilerinin sosyo-demografik özellikleri, bu esnek çalışma sisteminin kendi içinde barındırdığı avantajlar ve dezavantajlar ile çalışanların bu sisteme ilişkin değerlendirmeleri tespit edilmiştir. Sonuç olarak, insanların yeryüzünde gerçekleştirdikleri ilk üretici faaliyetlerden günümüz esnek çalışma uygulamalarına değin geçen bu uzun zaman diliminde insanın çalışma serüveni; dönemin ekonomik, teknolojik, sosyal, kültürel, siyasi ve psikolojik yapısından hem etkilenmiş hem de etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis project is to focus on the changing meaning of the concept of“work”, which is one of the most important areas of human life and which has continued its existence ever since the appearance of mankind, throughout the historical process. The changes and transformations of working life that took place in pre-industrial societies, industrial societies, the beginning of post-industrial societies and all economic, technological, political, social,cultural and psychological variables that influence these changes and transformations are examined from a sociological point of view. The flexible working practices that occur with the penetration of the flexibility principles, formalised by the post-industrial society, into every field of life are also dealt with broadly. The network marketing working system, one of these flexible working practices, is especially examined in detail to understand the changes in working life and the meanings attributed to the concept of work today. For this purpose, in application part of the thesis, 201 networkers which are included in the network marketing working system filled the questionnaires and the obtained quantitative data were evaluated. This research provides valuable findings regarding the most flexible working practice of our time. These findings have implications for the socio-demographic characteristics networkers, the advantages and disadvantages of this flexible working system and the evaluations of employees in this system. Upon completion of the project we have found that man's work experience has both influenced and been influenced by the economic, technological, social, cultural, political and psychological structure of the period since the first productive activities carried out on earth.