Bakırçay havzası beşerî coğrafyası
Human geography of Bakırçay river-basin
- Tez No: 158577
- Danışmanlar: PROF.DR. SÜHA GÖNEY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 371
Özet
Ege bölgesi kuzey kesiminde yer alan ve yaklaşık 3200 km2'lik bir alan kaplayan Bakırçay Havzası çalışma sahamızı oluşturmaktadır. Havza dahilinde Dikili (İzmir), Bergama (İzmir), Kımk (İzmir), Soma (Manisa), Kırkağaç (Manisa ) ve Savaştepe (Balıkesir) olmak üzere toplam altı ilçe bulunmaktadır. Yine bu ilçelere dahil toplam 308 köy yerleşmesi yer almaktadır. Çalışma konumuz esas itibariyle Bakırçay Havzası Beşerî Coğrafyası'dır. Bu sebeple ağırlıklı olarak havzanın beşerî coğrafyasıyla ilgili konular üzerinde durulmuştur. Ancak Beşerî Coğrafyayı ilgilendiren ve şekillendiren olaylar fiziki ortam üzerinde cereyan etmektedir. Bu nedenle sahanın fiziki coğrafya özelliklerine genel olarak değinilmiş ve daha çok bunların sağladığı koşulların beşerî hayat üzerindeki etkileri açıklanmaya çalışılmıştır. Geçmişten itibaren bulunduğu konumuyla dikkat çekmiş olan Bakırçay Havzası Ege bölgesinin diğer havzaları gibi önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış, büyük site devletlerinin kurulmasına olanak tanımıştır. Elverişli bir iklime sahip olması, ziraat yapılabilecek geniş ve verimli toprakların bulunması ayrıca devamlı bir akarsuyun varlığı bölgenin cazibesini daha da arttıran etkenlerdendir. Aynı zamanda Anadolu Yarrmadası'mn batıya açılan koridorlarından biri olan Bakırçay Havzası günümüzde de yurdumuzun önemli ziraat sahalarmdandır. Çok çeşitli ürünlerin yetişmesine olanak sağlayan imkanların var olması, doğal güzelliklerin çekiciliği bunların yanısıra hem sanayi ve hem de ticaret hayatının faal olması çalışma sahamıza beşerî coğrafya açısından oldukça ilgi çekici kılmıştır. Hem sanayi hem ziraat ve hem de bir turizm bölgesi olma özelliklerine sahip olan Bakırçay Havzasından daha rantabl bir şekilde faydalanabilme olanaklarının araştırılması ve bunların aktif hale getirilmesi hem bölgesel ve hem de ülkesel bazda iktisadi olarak daha da kalkınmamız açısından yapılması gereken öncelikli faaliyetlerdendir.
Özet (Çeviri)
Our study field is Bakırçay Basin which is located at the northern part of Aegean region, covering an area about 3,200 km2. There are a total of six districts, namely Dikili (of İzmir province), Bergama (of Izmir province), Kınık (of İzmir province), Soma (of Manisa province), Kırkağaç (of Manisa province) and Savaştepe (of Balıkesir province) within the Basin. And there are a total of 308 village settlements within these districts. Our primary study subject is the Human Geography of Bakırçay Basin. Therefore, issues related with the Human Geography of the Basin are mainly dealt with. However, the events relating to and shaping the Human Geography are occurring on the physical terrain. Therefore, the physical geographic characteristics of the area were referred to in general, and attempts were made to explain the effects of them on human life. Historically, the Bakırçay Basin has been attracting attention due to its location, and consequently, like other basins in the Aegean Region, it had been home to important civilizations, allowing the establishment of great city-states, Its suitable climate, vast and fertile agricultural land and the presence of a continuous river are among the factors that increase the attraction of the region. At the same time, the fact that Bakırçay Basin is one of the corridors opening up towards the West in the Anatolian Peninsula makes it one of the important agricultural areas of our homeland today. The potentials that enable to grow very diverse crops, the attraction of natural beauties, as well as the lively industrial and commercial activities made our study very attractive in view of human geography. As Bakırçay Basin has the characteristics of being an industrial, agricultural and tourism site all at the same time, seeking for and realizing more effective and efficient ways of utilizing the Basin are priority activities that will make both the region and the country more developed economically.