Kalite geliştirmede deney tasarımı metodunun kullanılması ve otomotiv sektöründe bir uygulama
Design of experiment for quality control and an application in automotive industry
  1. Tez No: 158579
  2. Yazar: TUĞBA SARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALP BARAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
oz Bu çalışmada, üretim kalitesinin yükseltilmesi ve kaliteye ilişkin problemlerin çözülmesinde özellikle A.B.D. 'de etkin olarak uygulanan deney tasarımı yönteminin faydalarını ortaya koymak ve yöntemin hem teorisinin tanıtılmasına hem de kullanımının yaygınlaştırılmasına katkıda bulunmak hedeflenmiştir. Çalışma, toplam yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kalitenin tanımı ve öneminden bahsedilmiş, deney tasarımı yönteminin kaliteye olan katkısı açıklanmıştır. İkinci bölümde, deney tasarımının kurulması, temel prensipleri ve farklı deney tasarımı modelleri verilmiştir. Üçüncü bölümde, Taguchi metodundan bahsedilmiştir. Dördüncü bölümde veri analizi yöntemi olarak ANOVA anlatılmaktadır. Beşinci bölümde faktöryel tasarımlar açıklanmıştır. Çalışmanın altıncı bölümünde yanıt yüzeyi metodu anlatılmış ve son bölüm olan yedinci bölümde endüstriyel bir kalite problemine deney tasarımı yöntemi ile çözüm önerilmiştir. Yöntem ve sonuçlara ilişkin yorumlar sonuç kısmında sunulmuştur. ABSTRACT In this study, experimental design method, which is commonly used to increase manufacturing quality and to solve quality problems especially in U.S.A., is introduced. The aim of the study is to explain the theory of the method and to contribute to use of it more commonly. The study consists of seven chapters. In the first chapter, quality concept is explained and contribution of experimental design methodology to quality is given. In the second chapter, planning of experimental design and its basic principles and types are introduced. The third chapter explains Taguchi method. In the fourth chapter ANOVA method is explained. In the fifth chapter of the study, factorial designs are given and in the sixth chapter, response surface methodology is explained. In the last and the seventh chapter, a solution to an industrial quality problem by experimental design technique is introduced. Conclusions and discussions about the results of application are explained at the end. m
Özet (Çeviri)