İran'da turizmin gelişimi ve İran'ın Doğu Azerbeycan eyaletinde bulunan otel personelinin performans değerlemesine yönelik bir alan araştırması
Tourism development in Iran and a field survey oriented in performance assessment for the personnel in the hotels of East Azerbaijan state of Iran
  1. Tez No: 158595
  2. Yazar: MOHAMMAD REZA EİVAZİ GHARAMALEKİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN İSTANBULLU DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
oz iran'ın ekonomisine baktığımızda, ülke ve dünya koşulları nedeniyle, iran ekonomisinde turizm sektörünün önemi ve gerekliliği artık göz ardı edilemez bir gerçektir. Bu çalışmada, İran'da turizmin gelişimi ele alınmış ve İran'ın Doğu Azerbaycan eyaletinde bulunan otel personelinin performans değerlemesine yönelik bir alan çalışması yapılmıştır. Çalışma kapsamında gerçekleştirilen anket çalışması ile, iran'ın Doğu Azerbaycan eyaletinde bulunan yıldızlı otel işletmelerinde çalışan personele performans değerlemesi yapılıp yapılmadığı, yapılıyorsa hangi sıklıkta yapıldığı, personelin performans değerleme nedenleri saptanmaya gayret edilmiştir. Tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, İran'ın coğrafyası, iklimi, tarihi, yönetimi ve ekonomik yapısı genel bir şekilde ele alınmıştır. İkinci bölümde, İran'da turizmin gelişimi ve İran'ın turizm arzı ve talebi konusu üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde performans değerlemesi ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise, İran'ın Doğu Azerbaycan eyaletinin yıldızlı otel işletmelerindeki personelin performans değerleme faaliyetlerini belirlemek üzere hazırlanan ve bu otellere uygulanan anketlere ve bulgulara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Due to country and world situation and in considering Iranian's economy into account, tourism sector is very important in the economy of this country and we must take into consideration this reality. In our field research, we tried to discuss tourism development in Iran generally and in personnel performance assessment of East Azerbaijan's State hotels in detail. In this thesis by using a questionnaire we tried to assess starred hotel in East Azerbaijan's State, whether personnel performance assessment was done or not, if it was done we wanted to have idea about its frequency of assessment, and to find out the reasons of personnel performance assessments in this State. Our thesis is divided into four chapters. In the first chapter, we discuss Iranian geography, climate, history, administration and economic structure generally. In the second, we emphasize on Iranian tourism development, tourism supply and demand. In the third chapter, we discuss performance assessment and in the forth part or final chapter, operational concentrated questionnaires about hotel management and personnel performance assessments and the results of these questionnaires in mentioned State's starred hotels was put forwarded. 11