Sosyal Darwinizm'in din sosyolojisi açısından incelenmesi
Social Darwinism in the context of sociology of religion
  1. Tez No: 158608
  2. Yazar: HASAN TAHSİN İNCE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FAHRİ KAYADİBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZ Sosyal Darwinizm, XlX.ve XX. yüzyılın en önemli felsefi ve sosyolojik yaklaşımlarından bir tanesidir. Öyle ki, özellikle son yüzyıllarda oluşan modern, liberal, kapitalist hatta ırkçı algılar sosyal darwinizmi temel olarak almaya çalışmışlardır. Ancak, bu görüşün güçlünün zayıfı ezdiği ve güçlünün haklı olduğu yaklaşımı dinlerle uyuşmamaktadır. Aynı şekilde doğadaki yaşam savaşının toplumun gelişmesine hizmet ettiği görüşü dinlerle çelişmektedir. Bundan dolayı, din sosyolojisi açısından sosyal darwinizmi incelemek çok önemlidir. ABSTRACT Social Darwinism in the context of Sociology of Religion Social Darwinism is one of the most important approaches of the XlXth and XXth centuries. So that especially in the last centuries' modern, liberal, capitalist, even racial perceptions trying to take social Darwinism as their fundamentals. But, this opinion cannot compatible with religions, because of its“stronger suppresses the weak”and“stronger is right”thesis. At the same time, the idea that living struggle in the nature serving to the development of the society is in contradiction with religions. Because of that, examining Social Darwinism in the context of sociology of religion is really important. in
Özet (Çeviri)