Pamphylia bölgesinde bulunan Attika tipi lahitler
Attic sarcophagi from Pamphylia
  1. Tez No: 158609
  2. Yazar: ÖZGÜR TURAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALUK ABBASOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
oz Bu yüksek lisans tezinin konusunu Pamphylia bölgesinde bulunmuş Attika tipi lahitler oluşturmaktadır. Tezin kapsamım Pamphylia'da bulunan Antalya, Side ve Alanya Müzeleriyle, bölge ören yerlerinde bulunan Attika tipi lahitler oluşturur. Bu bağlamda bölgedeki tüm müze ve ören yerleri dolaşılmış, saptanan lahitler belgelenmiştir. Arazi çalışmaları dışında lahitlerin analojilerinin ve ikonografik şemalarının belirlenmesi amacıyla kitaplık çalışması yapılmıştır. Tüm bu araştırmaların sonucunda 17 adet lahit kataloglanmış, üzerlerindeki figürlerin mitolojik karakterleri tanımlanmaya çalışılmıştır. Bunun yanısıra bölgede bir Attika atölyesinin olmadığı eldeki veriler dahilinde saptanmıştır. ABSTRACT The subject of this master's thesis is the Attic sarcophagi which are located at the Pamphylia area. This thesis examines the Attic sarcophagi which can be found at Antalya, Side and Alanya Museums, and as well at the archaeological sites at Pamphylia. In this context, all related Museum and Archaeological sites have been visited and all identified sarcophagi are documented. Beside the field examinations, existing literature was studied to determine the analogies and iconographic schemes of the sarcophagi. 17 sarcophagi were catalogued and the mythological characters of the figures on them were defined at the end of the research. Gathered and analysed data indicated that Attic workshop did not exist at the site. in
Özet (Çeviri)