Bilgi üretimi sürecinde 'bütünleşik yönetim bilgi sistemleri'nde bilgi-iletişim bağıntısı
Information-communication relationship in 'integrated management information systems' in knowledge production process
  1. Tez No: 158630
  2. Yazar: FİLİZ GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUAT GEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tanıtım ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
oz Bilgi toplumu olma çabası içersinde olan Türkiye'nin bilgi temelli ekonomik yapıya uygun kurumsal yapılara ve yeni yapılanma modellerine ihtiyacının hangi noktalarda olduğunun gözden geçirilmesi ihtiyacı ile bu çalışma yapıldı. Durum tespiti ve sorunlara çözüm üretme çabalarında, bilgi-iletişim bağıntısını aktif ve güçlü kılacak biçimde, ağ organizasyon yapısının bütünleşik yönetim bilişim sistemleriyle desteklenerek oluşturulmasının gereği ortaya konuldu. Bilgi üretim sürecinde coğrafi, ekonomik, kültürel farklılıklar nedeniyle ve bölgesel sanal-organik bir yapının daha işlevsel olacağı iddiası ile model oluşturuldu. ABSTRACT This study was carried out within the framework of Turkey's efforts towards becoming“an information society”where the need for institutional organizations that are compatible with knowledge based economic structure and new organizational models was primarily observed and assessed. Efforts regarding case studies and problem solving put forward the need that network organization structure is to be formed with the support of integrated management information systems in a way that it will make the information- communication relation more active and stronger. During information production process, a model was designed with cultural, economic and geographic reasons and with the claim that a regional cyber-organic structure could be more functional. IV
Özet (Çeviri)