Kurumsallaşma sürecindeki işletmelerde insan kaynakları yönetiminin önemi ve yaşanan sorunlar üzerine bir araştırma
A research is about existence problems and importance of human resources management for companies which have an institutional process
  1. Tez No: 158722
  2. Yazar: EBRU ÖRMECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİNALİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
oz Günümüzde ekonomik, sosyal ve teknolojik alanda yaşanan globalleşme süreci, işletmelerin tüm yapılarını bütünüyle etkilemekte ve değişime zorlamaktadır. Teknolojik gelişmeler, artan rekabet şartları ve iş piyasasındaki hızlı değişmeler işletmelerin üretim ve yönetim anlayışlarını da değiştirmektedir. İşletmeler, fınansal kaynakların yanında maddi olmayan varlıklarında önemli bir değere sahip olduğu gerçeğini kavramaya başlamışlardır. Bu bağlamda, işletmelerin yeni yönetim anlayışları doğrultusunda rekabet üstünlüğü sağlayabilmek ve dünya pazarlarında etkin bir konuma gelebilmek için kurumsallaşma sürecine önem verdikleri gözlemlenmektedir. Bu çalışmada, sanayi sektöründe hızlı bir şekilde gelişmeye başlayan yan sanayilerde, işgücünün artan önemine paralel olarak, insan kaynaklarının etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasına olanak sağlayan kurumsallaşma süreçleri ve kurumsallaşma süreçlerinde insan kaynaklan yönetiminin önemi tespit edilmeye çalışılmış ve çözüme yönelik öneriler sunulması amaçlanmıştır. ABSTRACT Today, companies are effected and forced to change by economical, social and technological developments. Especially, increasing competitive conditions, technological developments and rapidly variation of business market change understanding of production and management of companies. They realize to start the importance of immaterial existence beside of financial resources. They do not want to lose their market share and have to look around for other potential customers as a result of this increased competition. For this reason, it is observed that through new management comprehension of the companies, they attach importance institutional process.
Özet (Çeviri)
oz Günümüzde ekonomik, sosyal ve teknolojik alanda yaşanan globalleşme süreci, işletmelerin tüm yapılarını bütünüyle etkilemekte ve değişime zorlamaktadır. Teknolojik gelişmeler, artan rekabet şartları ve iş piyasasındaki hızlı değişmeler işletmelerin üretim ve yönetim anlayışlarını da değiştirmektedir. İşletmeler, fınansal kaynakların yanında maddi olmayan varlıklarında önemli bir değere sahip olduğu gerçeğini kavramaya başlamışlardır. Bu bağlamda, işletmelerin yeni yönetim anlayışları doğrultusunda rekabet üstünlüğü sağlayabilmek ve dünya pazarlarında etkin bir konuma gelebilmek için kurumsallaşma sürecine önem verdikleri gözlemlenmektedir. Bu çalışmada, sanayi sektöründe hızlı bir şekilde gelişmeye başlayan yan sanayilerde, işgücünün artan önemine paralel olarak, insan kaynaklarının etkin ve verimli bir şekilde kullanılmasına olanak sağlayan kurumsallaşma süreçleri ve kurumsallaşma süreçlerinde insan kaynaklan yönetiminin önemi tespit edilmeye çalışılmış ve çözüme yönelik öneriler sunulması amaçlanmıştır. ABSTRACT Today, companies are effected and forced to change by economical, social and technological developments. Especially, increasing competitive conditions, technological developments and rapidly variation of business market change understanding of production and management of companies. They realize to start the importance of immaterial existence beside of financial resources. They do not want to lose their market share and have to look around for other potential customers as a result of this increased competition. For this reason, it is observed that through new management comprehension of the companies, they attach importance institutional process.In conclusion, through of increasing work force, human resources must have more effective for suppliers which is rising very fast. In this thesis, it is aimed to determine institutional process including importance of human resources management and to put some concrete proposals. 11