Su ürünleri işletmelerinde HACCP sisteminin uygulanması ve deniz salyangozu işleyen bir firma örneği
Application of HACCP in seafood firms and the example of one firm which processing sea snail
  1. Tez No: 158752
  2. Yazar: ÖZLEM BALTA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MELİHA DENİZ BÖRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
GENEL BİLGİLER 11 İsim ve Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmanı Tez Türü ve Tarihi Anahtar Kelimeler Özlem Balta İşletme Uluslararası Kalite Yönetimi Yrd. Doç. Dr. Deniz Börü Yüksek Lisans- Nisan 2005 Haccp, Kalite, Kalite Güvence.ÖZET SU ÜRÜNLERİ İŞLETMELERİNDE HACCP VE DENİZ SALYANGOZU İŞLEYEN BİR FİRMA ÖRNEĞİ Besin değeri yüksek olan su ürünlerinde bozulma diğer hayvan etlerine göre daha hızlı olmaktadır. Bunun nedenleri şöyle sıralanabilir: su ürünlerinde bağdokunun çok az (%2) ve etlerinin boşluklu bir yapıya sahip oluşu, Ph değerinin yüksek olması, nem miktarının yüksek olması, doymamış yağ asitlerini fazla miktarda içermesi, mikroorganizma kontaminasyonunun solungaç boşluğundan daha kolay gerçekleşmesi, mide- bağırsak fiorasındaki patojen mikroorganizmaların ölüm sonrası ete geçişinin süratli olmasıdır. Bu nedenle avlamadan itibaren işleme ve depolama boyunca etkin bir kalite kontrolünün yapılması gerekmektedir. Gelişen teknoloji, su ürünleri endüstrisinde ürün, işleme koşulları ve işletme kontrollerinde yeni gereksinimleri ve zorunlulukları gündeme getirmiştir. Bu kapsamda kalite kontrol kavramı kalite güvenliği kavramıyla yer değiştirmiştir. Kalite güvenliğini sağlama kavramı prensip olarak tehlike olasılıklarını yaratan kritik kontrol noktalarının belirlenmesini esas alır. Bu nedenle kritik kontrol noktalarında tehlike analizi'nin ( HACCP) uygulanması su ürünleri endüstrisinde çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
III GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname : Özlem Balta Field : Business Administration Programme : international Quality Managment Supervisor : Assistant Professor Deniz Börü Degree Awarded and Date : Master- April 2005 Keywords : Haccp, Quality Guarantee, Quality ABSTRACT APPLICATION OF HACCP IN SEAFOOD FIRMS AN© THE EXAMPLE OF ONE FIRM WHICH PROCESSING SEA SNAIL Corruption in high food value seafood products happens more fast according to other animal meat. Reasons of this can be arranged as in the following way ; seafood products has less bond tissue an their meat has a blank construction, has high ph value, has high amount of moisture, includes large amaount of insatiable oil acts, contamination of microorganism happens more easier through cavity of gill, pathogen microorganisms in stomach- intestine flora passes to meat faster after death for this reason during hunting, processing and storing -quality control could be made actively. Developing tecnology caused new necessites and obligations in products, processing conditions and administrative controls in seafood industry. İn this covarage concept of making quality control replaced by quality safety. The concept of making quality safety as a principle is established on determining critical control points causing hazard probabilities. For that reason application of Hazard Analysis on Critical Control Points ( HACCP ) is very important in seafood industry.