E-readiness of Turkish SMEs: The role of external factors
Türk KOBİ'lerinin e-dönüşüme hazır hale gelmesinde dışsal faktörlerin etkisi
  1. Tez No: 158753
  2. Yazar: MELİH ÖZPARLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
ÖZET Bu çalışma, 'e-Hazırlık' kavramım ve KOBİ'leri e-Dönüşüme hazır hale getiren dışsal faktörlerin etkisini incelemek üzere yapılmıştır. Bilgisayar ve internet teknolojilerimin giderek yoğun bir şekilde kullanılmaya başlandığı bu yeni iş ortamında KOBİ'leri bu yeni iş ortamına hazırlayacak dışsal faktörler; Devlet, Bankacılık Sektörü, Teknik Altyapı, Ticareti Destekleyen Organizasyonlar ve tüketicileri, kişileri ve insan kaynağını kapsayan Toplum olarak ele alınmıştır. Bu doğrultuda, Türk KOBİ'lerini kapsayan bir örneklem grubuyla bir saha çalışması yürütülerek bu dışsal faktörlerin etkisi ortaya konmuştur. Devlet, söz konusu ortamın yeşerebilmesi için kanunların koyulmasından ve değiştirilmesinden sorumludur. Ayrıca, devlet toplumun ve ekonominin bu yeni ortama ayak uydurabilmesi için gerekli olan ulusal programın hazırlanmasında ve hayata geçirilmesinde liderlik eder. Bunların yanında, devlet internet ve bilişim teknolojilerini tüm organlarında yaygın bir şekilde benimseyerek topluma ve ekonomiye örnek olur. Bankalar, bu teknolojileri en erken benimseyen ve oluşan bu yeni ortama ilk hazır hale gelen ticari organizasyonlardır. Dolayısıyla, KOBİ'lerin yakın çevresi olarak bankacılık sektörü onları bu yeni ortama ayak uydurabilmeleri için hizmetler sunmalı ve onlara destek olmalıdır. Teknik Altyapının ise, bu teknolojilerin ve internetin benimsenebilmesi için iyileştirilmesi gereklidir. Bu noktada, telekom sektörü üzerindeki tekel yapısının kaldırılması ve telekom piyasasına yeni aktörlerin girmesine izin verecek düzenlemelerin gerçekleştirilmesi kritik bir önem taşır. Böylece, az maliyetli, çok kaliteli ve çeşitli hizmetler sunularak toplumun ve ekonominin bu teknolojileri yaygın bir şekilde kullanılması sağlanabilir. Tüketicilerden, şahıslardan ve insan kaynağından oluşan Toplum, KOBİ'lerin kendi ticari faaliyetlerini sanal ortama taşıyabilmeleri için bir potansiyel teşkil eder. Dolayısıyla toplumun bilgisayar ve internet okur-yazarlığının mümkün kılınması gerekmektedir. Bunların da ötesinde, KOBİ'lerin içinde bulundukları bu yeni çevrenin fırsatlarını ve tehditlerim farkedebilmeleri gerekmektedir. Firmaların bunlardan haberdar olmayışları oldukça önemli bir problem teşkil eder ve onların bu yeni ortama ayak uydurmasını engeller. Bu noktada, Ticareti Destekleyen Organizasyonlar devreye girmelidir ve ekonomi çevrelerindeki bu 'farkındalık' eksiğini gidermelidirler. Anket çalışması sonucunda elde edilen verilerin analiz edilmesiyle bu dışsal faktörlerin KOBİ'lerin bilişim teknolojilerini ve interneti benimsemelerinde ve bu yeni ortama ayak uydurabilmelerinde oldukça etkili olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study focuses on the concept of e-readiness and the factors which may encourage small and medium scaled enterprises (SMEs) to become prepared for the new business environment in which the internet and the information and communication technologies are increasingly used. The study mainly investigates the external factors rather than the organizational and pre-conditional ones. Therefore, the effect of the Government, the Banking Sector, the Infrastructure, the Trade Promoting Organizations, the Consumers and the Human Resource are taken into consideration within a survey, conducted among a sample population of Turkish SMEs. The purpose of the survey is to expose the possible effects of these factors by obtaining the opinions of the SME management staffs. The Government plays an important role as enabler for the necessary conditions for the digital environment, as leader for preparing and employing the national program to make the society and economy ready for that environment and as user for encouraging society and economy to use the Information and Communication Technologies (ICT) in daily life and business operations. The Banks, which have already adopted these technologies and been ready for the new environment, should provide online services or applications for SMEs, and support them to adopt Internet and ICT in their business transactions and operations. As to Infrastructure, the telecom sector should be liberalized and the new entrants should be allowed to compete in the market in order to provide low-cost, high- quality, constant and diversified services, which will stimulate the diffusion of Internet and ICT in the society and economy. Society, which covers the consumers, individuals and human resource, is an online potential for SMEs to shift their operations to digital arena. However, e-literacy of the society is a requisite. Furthermore, SMEs should be aware of the opportunities and threats of the new environment. Unawareness of the SMEs is a dramatic problem which impeds them to adapt this environment. Trade Promoting Organizations play a very important role in order to fill this gap. After the analysis of the data collected by the questionnaire survey, these external factors are found to be effective in encouraging SMEs to adopt the Intenet and ICT in their business operations, and to get prepared for the electronic transformation of their economic environment.