The mediating effect of subjective well-being on the relationship between organizational learning climate, performance and organizational citizenship
Sübjektif iyiliğin, öğrenen örgüt iklimi ile performans ve örgütsel vatandaşlık davranışları arasındaki ilişki üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 158792
  2. Yazar: FÜSUN BULUTLAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜLAY BOZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
GENEL BİLGİLER İsim and Soyadı Anabilim Dalı Programı Tez Danışmanı Tez Türü and Tarihi Anahtar Kelimeler Füsun Bulutlar İngilizce İşletme Organizational Behaviour Prof. Dr. Tülay Bozkurt Doktora -Ocak, 2005 Öğrenen Örgüt, Örgüt İklimi, Sübjektif İyilik, Örgütsel Vatandaşlık Davranışları ÖZET Öğrenen İklimin Akademik Personelin Performansı and Örgütsel Vatandaşlık Davranışları Üzerindeki Etkileri Son yıllarda meydana gelen teknolojik, ekonomik, kültürel değişiklikler and küreselleşme örgütleri güçlü bir mücadele içerisine sokmuştur. Rekabetin artması ile birlikte örgütlerin çevrelerindeki hızlı değişim sürecine uymaları bir gerekilik olmuştur. Örgütlerin sürekli kendilerini geliştirmeleri için bir değişim modelini benimsemeleri gerekmektedir. Bütün bunların yanı sıra da çağımızda artık iş gücünün“insan sermayesi”olarak adlandırılmasının örgütler için insanın ne denli önemli olduğunu yansıttığını da göz önünde bulundurmak gerekir. Bütün bu koşullar sadece üretim yapan kuruluşlar için değil, aynı zamanda servis veren eğitim kurumları için de geçerlidir. Özellikle böyle zorlu koşullarla mücadele etmek için eleman yetiştiren üniversitelerin de bu konuda öncü olmaları gerektiği düşünülmektedir. Bu nedenlerden ötürü, bu araştırmada örgütlerin günümüzün zorlu koşullarına uyum sağlayabilmesi için sürekli öğrenmeleri gerektiği and dolayısı ile öğrenen bir iklime sahip olmalarının hem örgütsel değişkenler, hem de çalışanlar açısından faydalı olacağı belirtilmektedir. Bu nedenle çalışmada öncelikle öğrenen iklimin elemanları belirlenmiş and bunların örgüt elemanlarının sübjektif iyiliğine olan katkıları vurgulanmıştır. Ayrıca bir üniversitede öğrenen iklim elemanlarının varlığının çalışanların mutluluğunu arttıracağı and dolayısı ile performans and örgütsel vatandaşlık davranışları gibi örgütsel değişkenlere katkısının olacağı savunulmaktadır. Bu görüşü doğrulamak üzere istanbul 'daki beş üniversitenin öğretim elemanlarına anket dağıtmak suretiyle verilertoplanmıştır. Bu verilerin SPSS 11.5 and AMOS 4.0 programları kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre öğrenen iklim elemanlarının üniversite öğretim elemanlarını sübjektif iyiliklerindeki değişiklikleri açıklama gücünün yüksek olduğu, öğretim elemanlarının sübjektif iyiliklerinin ise öğretim elemanlarının örgütsel vatandaşlık davranışlarındaki değişiklikleri açıklama gücünün manidar olduğu görülmüştür. Ancak öğretim elemanlarını performansları üzerinde araştırmanın diğer değişkenlerin manidar bir erkisi görülmemiştir. Ayrıca kadın and erkek öğretim elemanları arasında örgütsel vatandaşlık davranışlarında bulunma düzeylerinde and özel üniversiteler ile devlet üniversiteleri arasında araştırma değişkenleri açısından manidar farklılıklar olduğu da gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname Field Programme Supervisor Degree Awarded and Date Keywords : Füsun Bulutlar : Management : Organizational Behaviour : Prof. Dr. Tülay Bozkurt : Phd. - January, 2005 : Learning Organizations,Organizational Climate, Subjective well-being, Organizational Citizenship Behaviours ABSTRACT The Mediating Effect of Subjective Well-Being on the Relationship Between Organizational Learning Climate, Performance and Organizational Citizenship The recent technological and cultural changes together with globalization have caused organizations to struggle to survive more than ever. As a result of the severe competition, organizations now need to be responsive and adopt the changes occurring in their environment quickly. In order to do this the organizations should choose a change model. In addition to these, workforce today is called as“human capital”implying the importance of human beings for the organizations. These are the conditions not only valid for production organizations but also for service rendering organizations like universities. As universities are entities furnishing future employees with the needed skills in order to cope with the fluctuating environment, they should be the leaders in learning and changing. Because of all these reasons, in this study the importance of learning is highlighted and it is claimed that having a leaning climate will both foster organizational variables like performance and organizational citizenship behaviors and also the subjective well-being of the employees. Therefore as a first step in the study the elements of a learning climate is identified and their effects on subjective well-being of academic personnel and the improvement that this will cause on organizational variables is discussed. In order to support this point of viewdata is gathered from the academic personnel of five different universities in Istanbul. Then data was analyzed by the help of SPSS 11.5 and AMOS 4.0 statistics programmes. The results showed that there was a significant relationship between the elements of organizational learning climate and subjective well-being of the academic personnel. The findings implied that subjective well-being predicted organizational citizenship behaviors. Moreover, it was also observed that subjective well-being of the academic personnel completely mediated the relationship between organizational learning climate and organizational citizenship behaviors. There was no significant relationship observed between the independent and mediating variables and performance. On the other hand, a significant differences between men and women sub-samples in terms of organizational citizenship behaviors. On the other hand, it was seen that state and private universities sub-samples differed significantly in most of the variables analyzed in this study.