G.L.İ., Tunçbilek açık işletmesinde uygulanan yöntemlerin ekonomik değerlendirilmesi
The open pit mining costs where is Tunçbilek, G.L.İ.
  1. Tez No: 275555
  2. Yazar: YAKUP AŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET HAKAN ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Günümüzde enerji ihtiyacı giderek artmaktadır. Bu ihtiyacın büyük bir kısmını karşılayan kömür, yer altı ve açık işletme olmak üzere iki yoldan elde edilmektedir. Yeraltı madenciliğinde derinlere inildikçe çalışma koşulları zorlaşmaktadır. Buna alternatif olarak açık ocaklar ortaya konulmaktadır. Açık ocakların avantajı büyük tonajlarda kömür elde edilebilmesidir. Bunun sonucu olarak günümüzde dünya madenciliği açık ocakçılığa doğru meyil etmektedir. Açık ocaklarda en büyük problem alınacak madenin üzerindeki örtü kazıdır. Bu problemin daha ucuza mal edilmesi buradan alınacak madenin de ucuz olması demektir. Bu çalışmamda Tunçbilek Bölgesinde Türkiye Kömür İşletmeleri'nin açık ocaklarındaki Dekapaj (örtü kazı) sisteminin maliyeti incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Energy requirement increases rapidly so in order to reply this demand, coal is produced by two methods nonely underground and open pit coal mining. In underground mining, the working conditions become very hard by the increasing depth of the coal. An alternative to the underground mining methods is open pit mining. The biggest alternative of the open pit mining over underground mining is to produce coal big quantity. As a result of this advantage, there is a tendency towards to open pit mining throughout the world mining industry. The biggest problem of open pit mining technology is the overburden removal. It is important to produce cheaper overburden removal to result cheaper coal production. In this study, the open pit mining costs where investigated for Tunçbilek belonging to T.K.I (Turkish Coal Enterprices)