Ankara Haymana Karahoca köyü Emiççe mevkii mermerlerinin jeolojisi, mühendislik özellikleri ve işletilebilirlik durumu
  1. Tez No: 15881
  2. Yazar: ALİ HAKAN ARAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. RİFAT BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
iv ÖZET Ankara'nın güneybatısında yer alan Haymana ilçesi Karahoca köyü ve Emiççe mevkiinin jeolojisi incelenerek stratigrafi birimleri haritalanmıştır. Haymana-Emi ççe arasında kalan alanda mermer potansi yeli üzerinde durulmuştur. Bu alandaki KD-GB yönlü çatlakların mermerde oluş turduğu blok boyutları incelenmiştir. Afyon ve Marmara adası mermerleri gibi dünyaca ünlü mermerler ile yapılan karşılaştırmada Emiççe mermerlerinin onların arasında iyi bir yere sahip olduğu görülmüştür. Kalite tayini ve mühendislik özellikleri de belirle nen Emiççe mermerlerinin binaların iç ve dış kaplamaların da rahatlıkla kullanılabileceği görüşüne varılmıştır. Bölgede halen işletilmekte olan mermer ocağındaki kayıpların minimuma indirilmesi için de alternatif bir üretim yöntemi düşünülmüştür. Mevcut yatırımın yanı sıra planlanan yatırımın tuta rı ve geri dönüş süresi de hesaplanarak işletmeciye sağla yacağı avantaj lar açı k lanmı ştı r.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the geology of the Emicce region- Ka- rahoca village-Haymana, which is situated 70 km. SW of the Ankara, were investigated. All stratigraphic units in the area were mapped and marble potentiality of the area were seached. Furthermore the bloc size of the marbles, which are caused by northeasterly faults in generaly, were investi gated. The quality of this Ernicce marble can be described as good as the world famous Afyon and Marmara marble. According to the quality determination and engineering study on the Emicce marble, it is beliewed that these marbles can be used perfectly outher walls of the buildings. There are some privately owned marble pits are under operation in the study area. A relative operation prosedu- res were suggested for these mines, in order to minimize the mining loses. Finally the probable invesment were calculated and possible advantages were pointed out. Furthermore a plan were made for optimum timing for return back of these invesment.