Measurement of assets and liabilities according to international accounting standards and an application to airline companies
Uluslararası muhasebe standartlarına göre varlıkların ve borçların değerlemesi ve havayolu firmalarında bir uygulama
  1. Tez No: 158831
  2. Yazar: İLKER YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ŞENSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
GENEL BİLGİLER İsim ve Soyadı : İlker Yılmaz Anabilim Dalı : İşletme Programı : Muhasebe-Finansman (İngilizce) Tez Danışmam : Prof. Dr. Necdet Şensoy Tez Türü ve Tarihi : Yüksek Lisans- Ağustos 2005 Anahtar Kelimeler : Değerleme, Uluslararası Muhasebe Standartları ÖZET ULUSLARARASI MUHASEBE STANDARTLARINA GÖRE VARLIKLARIN VE BORÇLARIN DEĞERLEMESİ VE HAVAYOLU FİRMALARINDA BİR UYGULAMA Muhasebe ve finansal raporlama çıkar sahiplerine işletmenin fînansal pozisyonu, yani yıl sonundaki varlık, yükümlülük ve özsermaye kompozisyonu, ve fînansal performansı, yani bir muhasebe dönemi için, hasılat, gider, kazanç ve kayıpların kompozisyonu hakkında bilgi sağlar. İşletmenin fînansal sıhhatinin bu iki göstergesi parasal olmayan varlıklara parasal değer verme ve yükümlülüklerin değerlemesine ilişkin benimsenen ilkelere bağlıdır. Bu yüzden, değerleme ilkeleri, fînansal raporlama açısından merkezi bir öneme sahiptir. Varlıkların ve yükümlülüklerin değerlemesine ilişkin Uluslararası Muhasebe Standartları tarafından benimsenen ilkeler iki modele ayrılabilir. Maliyet modelleri, tarihi maliyet ve yeniden değerlemeye dayalıdır. Değer modelleri, piyasa değeri veya işletmeye özgü değere dayalıdır. Uluslararası Muhasebe Standartlarının değerleme prensiplerinde tarihi maliyet yaklaşımından gerçeğe uygun değer yaklaşımına doğru bir kayma gözlenmektedir ve gerçeğe uygun değer yaklaşımının gelecekte daha fazla uygulama alam bulacağı beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
GENERAL KNOWLEDGE Name and Surname : îlker Yılmaz Field : Business Administration Programme : Accounting-Finance Supervisor : Prof. Dr. Necdet Şensoy Degree Awarded and Date : Master - August 2005 Key Words : Measurement, International Accounting Standards ABSTRACT MEASUREMENT OF ASSETS AND LIABILITIES ACCORDING TO INTERNATIONAL ACCOUNTING STANDARDS AND AN APPLICATION TO AIRLINE COMPAMES Accounting and financial reporting provides stakeholders of business entities about the financial position, which is a composition of assets, liabilities and shareholders' equity at year end, and about the financial performance, which is a composition of revenues, expenses, gains, and losses for an accounting period. Bom of these indicators of financial health of a business entity are dependent on the principles of attaching monetary values to non-monetary assets and valuation of liabilities. Thus, measurement principles have a central importance in financial reporting. Principles adopted by International Accounting Standards for the measurement of assets and liabilities can be divided into two models. Cost models depend on historical cost principle and revaluation. Value models depend on market-based or entity-specific values. Shift from historical cost accounting to fair value accounting is a new trend in the measurement principles of International Accounting Standards and full fair value measurement is expected to be used more extensively in the future.