Oksazolo (4,5-6) piridin türevlerinin asitlik sabitlerinin hesaplanması ve değerlendirilmesi
  1. Tez No: 15888
  2. Yazar: HALİL BERBER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL ÖĞRETİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
iv ÖZET -Bazı oksazoloj 4,5-b|piridin türevlerinin birinci ve i- kinci pro t unlanmaları için asitlik sabitleri“pK_”saptandı. Sübstitüent olarak amino grubu içeren II'nolu türev hariç, diğer moleküllerin birinci protonlanma için Hammett bazı o larak davrandıkları gözlendi. Deneysel ve teorik olarak piridin halkasındaki azotun, oksazol halkasmdakine oranla daha kolay protonlandığı bulun du. Brotonlanmış ve protonlanmamış haldeki U.Y. spektrumla rının çakışmaları nedeni ile nitro grubu içeren molekül X ve ikinci protonlanma için amino grubu içeren molekül II bu teknikle çalışılamadı. Ancak bu moleküller için pK& değerle ri ekstrapolasyonla bulundu. Asitlik sabitleri ve“Modifiye Hammett”eşitliği kul lanılarak sübstitüentler için A sabitleri hesaplandı.
Özet (Çeviri)
V SUMMARY Acidity constants, for the first and second protona- tion, pX, of some oxazolol 4, 5-b pyridine derivatives were determined. With, the exception of molecule II which contains amino group as substituent the studied molecules act as Hammett bases for the first protonation. It was observed both experimentally and theoretically that the nitrogen in..pyridine ring protonates easier than that of nitrogen in oxazole ring. The derivatives which contain nitro group (molecule X) and for the second protonation molecule II, which contains amino group, could not be studied due to the overlap of U.V. spectra of both unprotonated and protonated species. There fore the t>K values of those nroducts were determined by a extrapolation. Using the values of acidity constants and“Modified Hammett”Equation the substituent constant values,^, for the studied molecules were calculated.