Interpretation of ELT texts through social identity
Sosyal kimlik üzerinden İngilizce öğretim metinlerinin yorumlanması
- Tez No: 158913
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LEYLA ILGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
IV KISA ÖZET Sosyal Kimlik Üzerinden İngilizce Öğretim Metinlerinin Yorumlanması Sevdeğer Çeçen Bu çalışma, İngilizce öğretim metinlerinin yorumlanmasında öğrencilerin sosyal kimliğinin etkinliğini araştırmaktadır. Çalışmada öğrencilerin aynı metni benzer bir biçimde yorumlayıp yorumlamadıkları ile sosyal kimlik farklılıklarına bağlı olarak yorum çeşitliliğinin olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma 2003-2004 akademik öğretim yılında, istanbul'da bir devlet üniversitesinde, üniversitenin ingilizce yeterlik sınavını geçmiş, 18-21 yaş aralığındaki, ileri düzeyde İngilizce bilen 65 kişilik bir grupla yürütülmüştür. Veriler, sosyal kimliği saptayan iki anket (The Twenty Statements Test ve Collective Self-Esteem Scale) uygulaması ve okuma metinlerinden düzenlenmiş beş set çıkarım soruları yöneltilerek toplanmıştır. Araştırma grubu anketleri cevaplayıp yorum sorularını sırasıyla teslim etmiştir. Yorum sonuçlarından elde edilen bilgi ayrıştırılıp öbeklenmiştir ve sonuçların ortalamaları alınmış, elde edilen veri ile sosyal kimlik arasındaki bağıntı araştırılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular, ingilizce öğretim metinlerinin yorumlanmasında öğrencilerin sosyal kimliğinin etkinliğini ortaya koymuştur. Bireylerin sosyal kimlik yapılanmalarının ve söylem süreçlerinin birbirleriylebağlantılı oldukları dikkate değer bir sonuçtur. Bu sonucu oluşturan ana neden, araştırma grubunda çoğunluğu oluşturan ve kimlik araştırmasında gevşek bir sosyal kimlik yapısı ortaya koyan katılımcıların metne bağlı yanıtlar vermeyi yeğlemeleridir. Elde edilen bilgiler ışığında alan için bazı öneriler sunulmuştur. Ayrıca çalışmanın sınırlayıcı etmenleri de belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Interpretation of ELT Texts through Social Identity by Sevdeğer Çeçen The present study investigated the influence of students' social identity during the interpretation process of Reading texts. The study aimed to explore how far students interpret a text or whether the varieties of interpretations based on different social identities. The participants in this study consisted of a group of 65 students studying at a public university in istanbul, Turkey in the academic year of 2003-2004. Participants, aged between 18-21, had a level of advanced English, either all having passed the proficiency exam of the university or reached proficiency level in their preparatory year. The data on students was collected through two questionnaires of identity, Collective Self-Esteem Scale with its four sub-scales and The Twenty Statements Test, and interpretations were gathered through five sets of inferencing questions from five reading texts. Participants filled in the identity questionnaires and handed out their interpretations of texts in sequence. The data was analyzed by means of comparing and contrasting the mean obtained from the replies of the students. Additionally, theIll correlation between the identity questionnaires and the interpretations were investigated. The results obtained from the data revealed significant outcomes and discussions as the consequences of the study. The discussions exposed essential aspects in line with the importance of social identity and its interrelationship to the interpretation process of language learners. It is worthy of attention that there is interdependence between the social construction of individuals and their discoursal processes in both receptive and productive senses. This conclusion can be drawn due to the fact that majority of the participants depicted a picture of low social facet of identites in both questionnaires. Accordingly, they failed to accomplish a moderate level of distinctive interpretations in contrast to being text-bound. In the light of these findings, some suggestions were made for the further researches and also limitations of the study were mentioned.