Ortaöğretimde sanat eğitimi alan öğrenciler için renk konulu interaktif eğitim yazılım hazırlanması
The preparation of the interactive educational software concerning colour for students receiving art education in secondary schools
  1. Tez No: 159009
  2. Yazar: KIYMET ERTEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EMEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Bu araştırma“Orta öğretimde sanat eğitimi alan öğrenciler için renk konulu interaktif eğitim yazılımı hazırlamak”adına yapılan bir çalışmadır. Araştırmanın temel amacı; Teknolojiyi takip etmek, uygun materyalleri eğitim kalitesini artırmak amacıyla kullanmak ve örnek bir eğitim materyali modeli oluşturarak, renk bilgisi ders yazılımını, interaktif ortamda, öğrencinin en iyi anlayabileceği bir şekilde CD ortamında hazırlamaktır. 1993 yılında toplanan XTV.Milli Eğitim Şurası'nda, bilgisayar destekli eğitimin ülke çapında yaygınlaştırılması ve tüm öğrencilerin bilgisayar kullanımını öğrenmeleri için gerekli olanak ve ortamın sağlanması üzerinde durulmuştur. Bu projeyi verimli kılacak önemli etkenlerden birisi de yazılımlardır. Okulların bakanlık tarafından belli bir standarda oturtulmuş yazılımlarla sürekli desteklenmesi gerekmektedir. Ancak ülkemizde eğitim ağırlıklı yazılımlar çok gelişmemiştir. Bu projeyi desteklemek amacıyla öğrencilerin bilgiyi görsel ve işitsel yollarla edinmelerini, onların aktif yollarla, deneyerek, hata yapma ve düzeltme özgürlüğü içinde öğrenmelerini sağlamak ve de eğitimi yalnızca okullarla sınırlandırmamak için böyle bir çalışma tez konusu olarak yapılmıştır. İnteraktif ortamlar, renk, hareket ve ses özelliklerini bir arada verdiği için kullanıcının dikkatini sürekli olarak bilgiye yoğunlaştınr, kullanıcının anlama süresi kısalır ve öğrenmeyi zaman ve mekana bağımlı olmaktan kurtarır. Öğrenme süreci içine katılan duyu organlarının sayısı arttıkça daha kolay ve kalıcı öğrenmenler sağlanmaktadır. En iyi öğrenilen şeyler kendi kendimize yaparak öğrendiğimiz şeylerdir. Öğrendiklerimizin çoğunu görme duyumuz aracılığı ile öğreniriz. En iyi öğretim somuttan soyuta ve basitten karmaşığa doğru giden öğretimdir. Geleneksel bilgi edinme yönteminin daha da geliştirilmesini, bilginin öğrencinin denetiminde olmasını, öğrencilerin öğrenme hızlarını kendilerinin ayarlamasını sağlar.11 Araştırmanın birinci bölümünde; Giriş başlığı altında, araştırmanın problemi, amaçlan, önemi hakkında açıklamalar yapılmıştır. Aynı zamanda araştırmanın sayıltılan, sınırlılıkları, tanımlan ve yöntemi ile ilgili gerekli açıklamalara yer verilmiştir. Araştırmanın ikinci bölümünde; İletişimin tanımı, iletişim sürecinin etkinliği ve iletişim sürecini etkileyen değişkenler ile ilgili konular yazılı kaynaklara ve yoruma dayalı olarak açıklanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın üçüncü bölümünde; Bilgisayarın tanımı, tarihi gelişimi ve bilgisayar destekli eğitim konulan yazılı kaynaklara dayalı olarak açıklanmıştır. Araştırmanın dördüncü bölümünde; înteraktif, CD (Compakt Disk), interaktif CD'lerin avantajlan, interaktif(Etkileşimli) eğitim konulan açıklanmıştır. Araştırmanın beşinci bölümünde; İnteraktif CD'nin yapım sürecini anlatan, tasanm aşamalan ve tasanmda kullanılan bilgisayar yazılımlanna yer verilmiştir. Bu bölümde renk ünitesinin bilişsel, duyuşsal ve psikomotor hedefleri, CD'nin akış şeması, CD içinde oluşturulan bölümlerin yapılma nedenlerine yer verilmiştir. Araştırmanın altıncı bölümünde; CD'nin içeriğini oluşturan renk ünitesinin konulanna, öğrencinin renk bilgisini değerlendirmek amaçlı hazırlanan testlere, konu içinde geçen terimlerin anlamlanm açıklayan sözlük metnine ve CD'nin nasıl kullanılacağını anlatan yardım yönergesine yer verilmiştir. Araştırmanın yedinci bölümünde; Araştırmanın sonuç bölümüne yer verilerek araştırmayla ilgili öneriler açıklanmıştır. İnteraktif CD ve renk ünitesinin örnek resimleri ekler kısmında verilmiş ve kaynaklarla ilgili bilgilerde kaynakça da belirtilmiştir. Hazırlanan bu CD'nin, geleneksel eğitim sistemimizin yeni bir boyutta devam etmesi amacıyla öğretmen ve öğrencilere katkıda bulunacağını düşünmekteyim. Aynca renk konusunu merak eden herkesi de aydınlatacağını ümit etmekteyim.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT This study was prepared for doing an interactive educational software concerning colour for students receiving art education in secondary school. The main goal of the study is; to follow the technology, to use fitting materials to increase the education quality and to prepare the lesson software about the colour knowledge at the CD format in interactive conditions in the way that students can learn in the best way. In the 14th general meeting of the Ministry of Education that was gathered in 1993, it was emphasized that computer assisted education should be spread across the country and that the possibilities and circumstances should be created for all the students to learn how to use a computer. One of the factors which will efficient the project is softwares. Schools have to be supported with softwares which have a standard by the ministry. But, education-based software technologies are not developed in Turkey. The study subject is choosed as a thesis subject not to limit education in schools and to support the project for providing students to have knowledge by visual and aural ways, and to provide them to learn in active methods, by trying, in a free way by making mistakes and correcting them. Interactive conditions provide the users' focusing on information for giving the conditions such as colour, movement and volume together. Users' understanding time becomes shorter and makes learning time and locality free. Numbers of sense organs which is included to learning makes shorter the learning period. The best learned things are the things that we have tried on ourselves. We learn most of knowledge by vision sense. The best education way is to go from complex to simple, from concrete to abstract. This provides the traditional learning method to be more developed, the knowledge to be under the control of student and regulating the learning speed by students.IV In the first phase of the study; under the introduction title, explanations are made about the study's problem, its goals and its importance. At the same time, the necessary statements about the study's limits, definations and the methods are made. In the second phase of the study; defination of communication, efficiency of communication process and variants that affect communication process are tried to be explained at the basis of written sources and based-on comments. In the third phase of the study; defination of computer, its historical development and computed-backed education subjects are explained at the basis of written sources. In the fourth phase of the study; Interactive, CD (Compact Disc) interactive CD's advantages, interactive education subjects are explained. In the fifth phase of the study; computer softwares which is used in design and explain interactive CD making, design phases are explained. In the sixth phase of the study; Colour unit's subjects which are forming CD's contents, quick tests which measuring student's colour knowledge, dictionary texts which explain the terms in the subjects, operation instructions about how to use CD are mentioned. In the seventh phase of the study; result section is mentioned and suggestions regarding the study is mentioned. Interactive CD and colour unit's sample section are added in annex section. The CD is believed to make contributions to teachers and students as the continuum of our traditional system of education with a new dimension. Apart from this, we hope that our research will illuminate everyone having interest in the issue of colour.