Çoklu zeka kuramı ve yabancılara Arapça öğretimi
Multiple intelligences theory and teaching Arabic to foreign student
- Tez No: 159008
- Danışmanlar: PROF.DR. EMRULLAH İŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
ÖZET Bu çalışma, 1990'lardan bu yana özellikle eğitim camiası tarafindan yoğun ilgi gören çoklu zeka kuramı ve bu kuram ile yabancılara arapça öğretimini içermektedir. Araştırmada kuram detaylarıyla tanıtıldıktan sonra kuramın eğitim alanında kullanılması ele alınmıştır. Akabinde çoklu zeka kuramı ile yabancılara Arapça öğretimi örnekleriyle işlenmiştir. Sonuç itibariyle Arapça öğretiminde bu kuramın kullanılmasının, öğretim ortamları oluşturulurken kuranım dikkate alınmasının, öğretim programlarının bu kurama dayalı olarak hazırlanmasının öğrenme ve öğretme sürecine olumlu katkılar sağlayabileceği kanaatine varılmıştır. Araştırma sonuç ve Öneriler bölümüyle son bulmuştur.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT This study covers the Multiple Intelligence Theory which has strongly attracted attention, predominantly of educators, since the 1990s and Arabic Instruction to foreigners via this theory. In the study, having introduced the theory in detail, its use in education was discussed. After all these Arabic Instructions were dealt with providing some examples. Consequently the opinion that the use of the Multiple Intelligence Theory in Arabic Instruction, its being taken into consideration while setting educational milieux and being prepared of Instructional syllabuses based upon this theory can contribute to the learning and teaching progress was reached. The study ended with the conclusion and suggestions part.