Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Nakış Eğitim Programının kazandırdığı davranışların öğretmenlerin iş yaşamı ile uyumunun değerlendirilmesi
Evaulation of the adaptation of the behaviors acquired by Gazi University Vocational Education Faculty Embroidery education programs to the teachers' work life
  1. Tez No: 159010
  2. Yazar: SULTAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. FATMA ÖZCAN, PROF. DR. AYTEN ULUSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Bu araştırmanın problemi, Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Nakış Eğitim Programlarından mezun olan ve Milli Eğitim Bakanlığı Kız Teknik Öğretim Genel Müdürlüğüne bağlı orta dereceli Mesleki ve Teknik öğretim kurumlarında atelye ve meslek dersi öğretmeni olarak görev yapmakta olan nakış öğretmenlerinin fakültede kazandıkları öğretmenlik davranışlarının iş yaşamına uyumunun değerlendirilmesidir. Araştırmanın amacı; Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Nakış Eğitimi Programlarının öğretmene kazandırdığı davranışların öğretmenlerin iş yaşamı ile uyumunu belirlemek ve değerlendirmektir. Bu genel amaç çerçevesinde aşağıdaki sorulara cevap aranmıştır. 1. Araştırma kapsamına giren nakış öğretmenlerinin kişisel nitelikleri nelerdir? 2. Nakış öğretmenlerinin görev yaptıkları kurumda, öğretme - öğrenme sürecini yönetme ile ilgili; a) Planlama ve hazırlık, b)öğretme - öğrenme etkinliklerini uygulama, c) Değerlendirme, d) Rehberlik davranışlarını gerçekleştirme derecesine ilişkin görüşleri nelerdir? Araştırmanın çalışma evrenini Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Nakış Eğitim Programlarından mezun olan ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Mesleki ve Teknik Eğitim kurumlarında görev yapan nakış öğretmenleri oluşturmaktadır. Ankara ili merkezinde görev yapan Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesi Nakış öğretmenliği Programlarından mezun olan 46 nakış öğretmeni ise örneklemi oluşturmaktadır. Bu araştırmada betimsel yöntem kullanılmış ve veriler anket uygulanarak toplanmıştır. Anket formu; kişisel bilgiler, öğretme - öğrenme sürecini yönetme ile ilgili davranışlar olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır. Ankette, öğretme - öğrenme sürecini yönetme ile ilgili davranışlar; a) Planlama ve hazırlık, b) Öğrenmeve öğretme etkinliklerim uygulama, c) Değerlendirme, d) Rehberlik boyutlarında yer alan davranışlar olarak belirlenmiştir, öğretmenlerin bu davranışları gerçekleştirme derecesine ilişkin görüşlerini belirlemek amacıyla hazırlanan araştırma anketi 50 maddeden oluşmaktadır. Araştırma verilerinin çözümlenmesinde aritmetik ortalama ve standart sapma değerler hesaplanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, aşağıda belirtilen sonuçlara ulaşılmıştır. 1. Nakış öğretmenlerinin“Planlama ve hazırlık”boyutundaki davranışları yeterli düzeyde gerçekleştirdikleri görülmüştür. 2. Nakış öğretmenlerinin öğrenme - öğretme etkinliklerini uygulama aşamasındaki davranışları yeterli düzeyde gerçekleştirdikleri anlaşılmaktadır. 3. Nakış öğretmenlerinin“Değerlendirme”boyutundaki davranışları yeterli düzeyde gerçekleştirdikleri görülmüştür. 4. Nakış öğretmenlerinin“Rehberlik”boyutundaki davranışları yeterli düzeyde gerçekleştirdikleri ortaya çıkmıştır. Sonuç olarak; Nakış öğretmenlerinin“öğrenme - öğretme sürecini yönetme”ile ilgili davranışları yeterli düzeyde gerçekleştirdikleri anlaşılmaktadır. Ancak, nakış öğretmenleri mesleki yabancı dil, bağımsız ve eleştirel düşünme, öğrencilerin ilerleyişini ulusal normlar kullanarak değerlendirme, öğrencilerin kişisel sorunları ile ilgilenme davranışlarında orta yeterli oldukları görüşündedirler. Araştırma bulgularına göre, Gazi Üniversitesi Mesleki Eğitim Fakültesinde uygulanan mesleki yabancı dil programlarının geliştirilmesi, öğretmen adaylarının bağımsız ve eleştirel düşünmeye yönetecek yöntemlerin uygulanması, değerlendirmede ulusal normların kullanılması, rehberlik dersi programlarının öğrencilerin kişisel sorunlarına rehberlik etmelerine ilişkin davranışları kazandırabilecek şekilde geliştirilmesi, fakültenin eğitim programlarının iş yaşamındaki gelişmeler doğrultusunda sürekli geliştirilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY Evaluation of the Adaptation of the Behaviors Acquired by Gazi University Vocational Education Faculty Embroidery Education Programs to the Teachers' Work Life The problem of the present study was to assess the adaptation styles of teaching behaviors of embroidery teachers, which they acquired during the faculty, to work life. Embroidery teachers were those who graduated from Gazi University Vocational Education Faculty Embroidery Education Programs, and who are working as atelier and vocational teachers at intermediate level vocational and technical schools of National Education Ministry Female Technical Education General Headmaster. The aim of the study was to determine and assess the effects of behaviors acquired by the Gazi University Vocational Education Faculty Embroidery Education programs on the adaptation of teachers to work life. In this context the following items were questionned: 1. What are the personnal characteristics of the embroidery teachers in the study? 2. What are the ideas of the teachers about managing the teaching-learning process in their schools where they work? a)Planing and preparation, b)Application of teaching-learning activities, c)Assessing and d)The degree of realizing guidance behaviours? Universe of the study was the teachers who had graduated from Gazi University Vocational Education Faculty and who were working at vocational and technical education institutions of the National Education Ministry. Forty six embroidery teachers who had graduated from Gazi University Vocational EducationIV Faculty Embroidery Education Programs and who were working in central Ankara constituted the study (sampling) group. Descriptive method was used in the study. The data were collected using a questionnaire form. This form had two parts; personnal information and behaviors about administering the teaching-learning process. Behaviors about administering this process were determined as a)planning and preparation, b)administration of learning and teaching activities, c)assessing, and d)behaviors in guidance. Questionnaire form included 50 items assessing the performance degree of teachers in performing these behaviors. Arithmetic means and standard deviations were calculated in analyzing the data. The following conclusions were achieved on the basis of the study results: 1. The teachers performed behaviors of“planning and preparation”associated with managing teaching and learning process in an adequate level. 2. The teachers performed behaviors of“administering teaching and learning activities”associated with managing teaching and learning process in an adequate level. 3. The teachers performed behaviors of“assessing”associated with managing teaching and learning process in an adequate level. 4. The teachers performed behaviors of“guidance”associated with managing teaching and learning process in an adequate level. It is concluded that the embroidery teachers performed behaviors associated with managing the learning and teaching process in an adequate level. However the teachers thought that they themselves had an intermediate level of adequacy in behaviors associated with vocational foreign language, independent and critisizing thinking, evaluating the progress of students using national norms, and getting interested in individual problems of the students.According to the research findings,development of professional foreing language programs. Which are carried out at Gazi University, Faculty of Professional Education, application of methods to direct the teacher candidates to independent and critical thinking, to use international norms in evaluation, improvement of guidance classes programs in order to help the students to be able to guide themselves in their personal problems, improvement of the education programs of the faculty continiously in accordance with the improvements in professional life were suggested.