İlköğretim 4. ve 5. sınıf öğretmenlerinin matematik öğretimine yönelik tutumları ile matematik öğretimi alanındaki yeterlilik düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Relation between 4th and 5th grade primary school teachers' attitude towards teaching mathematics and their proficiency in teaching mathematics by analysis of different variants
  1. Tez No: 159019
  2. Yazar: BARIŞ DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SIRRI AYDINTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
ÖZET Bu çalışma, ilköğretim dördüncü ve beşinci sınıf öğretmenlerinin matematik öğretimine yönelik tutumları ile matematik öğretimi alanındaki yeterlilik düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Bu araştırmada, ilköğretim dördüncü ve beşinci sınıf öğretmenlerinin matematik derslerini okuturken karşılaştığı sorunları, matematiğe karşı tutumlarının ve bu tutumlarda meydana gelen değişimleri, matematik öğretimi konusundaki alan bilgileri belirlenmiştir. Ayrıca bundan sonra ilköğretimde sınıf öğretmenlerinin matematik öğretimi konusundaki başarılarının arttırılması ile ilgili olarak yapılacak çalışmalara ışık tutması açısından önemli görülmektedir. Araştırma başlangıcında konu ile ilgili kaynaklar incelenmiş ve bir araştırma projesi hazırlanmıştır. Veri toplama aracı olarak; matematik öğretimine yönelik tutum ölçeği ve matematik öğretimi yeterlilik ölçeği kullanılmıştır. Araştırma 2004/2005 eğitim-öğretim yılında Kocaeli ili, il merkezi, ilçe ve köylerindeki ilköğretim okullarında görevli 150 sınıf öğretmeni üzerinde yürütülmüştür. Araştırma sonucunda: Sınıf öğretmenlerinin matematik öğretimine yönelik tutumları ile görev yaptığı kurumun yerleşim yerinin türü, yaşlan, meslekte çalışma süresi, öğrenim durumu, üniversiteden mezun olunan fakülte ve bölüm arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sınıf öğretmenlerinin matematik öğretimine yönelik tutumları ile cinsiyet arasında anlamlı bir fark görülmektedir. Bayan öğretmenlerin tutum puanlan bay öğretmenlere göre daha yüksek bulunmuştur.Sınıf öğretmenlerinin matematik öğretimine yönelik tutumları ile mezun olduğu lisenin türü arasında anlamlı bir fark görülmektedir. Elde edilen bulgular lise türüne göre tutumların değiştiğini göstermektedir. Farklılığı oluşturan okullar meslek lisesi ve öğretmen lisesidir. Meslek lisesinin tutum puan ortalaması düşük,öğretmen lisesinin ise yüksektir. Sınıf öğretmenlerinin matematik öğretimine yönelik tutumları ile liseden mezun olduğu alan arasında anlamlı bir fark vardır. Liseden sosyal alandan mezun olanların tutum puanlarının diğer alanlara göre düşük olduğu görülmüştür.11 Sınıf öğretmenlerinin matematik öğretimi alanındaki yeterlilik düzeyleri ile yaş, cinsiyet, öğrenim durumu, üniversiteden mezun olunan fakülte ve bölüm arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Sınıf öğretmenlerinin matematik öğretimi alanındaki yeterlilik düzeyleri ile görev yaptığı kurumun yerleşim yerinin türü arasında anlamlı bir fark görülmektedir. Görev yaptığı yerleşim yerinin türü il ve ilçe merkezi olan öğretmenlerin yeterlilik düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Sınıf öğretmenlerinin matematik öğretimi alanındaki yeterlilik düzeyleri ile meslekte çalışma süresi arasında anlamlı bir fark görülmektedir. İlk olarak çalışma süresi arttıkça yeterlilik düzeyi yükselmektedir. Bu artış 20. yüın sonunda azalma eğilimi göstermektedir. Sınıf öğretmenlerinin matematik öğretimi alanındaki yeterlilik düzeyleri ile mezun olduğu lisenin türü arasında anlamlı bir fark görülmektedir. Elde edilen bulgular lise türüne göre yeterlilik düzeylerinin değiştiğini göstermektedir. Farklılığı oluşturan okullar meslek lisesi ve düz lisedir. Meslek lisesinin yeterlilik puan ortalaması düşük, düz lisenin ise yüksektir. Sınıf öğretmenlerinin matematik öğretimi alanındaki yeterlilik düzeyleri ile liseden mezun olduğu alan arasında anlamlı bir fark vardır. Liseden sosyal alandan mezun olanların yeterlilik puanlarının diğer alanlara göre düşük olduğu görülmüştür. İlköğretim dördüncü ve beşinci sınıf öğretmenlerinin matematik öğretimine yönelik tutumları ile matematik öğretimi alanındaki yeterlilik düzeyleri arasında anlamlı bir fark vardır. Sınıf öğretmenlerinin matematik öğretimine yönelik tutumları ile matematik öğretimi alanındaki yeterlilik düzeyleri arasında aynı yönlü bir ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak matematik öğretimi alanındaki yeterlilik düzeyi arttıkça matematik öğretimine yönelik tutum düzeyi de olumlu yönde değişmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This study is conducted in order to investigate whether there is a relation between (fourth and fifth grade) primary school teachers' attitude towards teaching mathematics and their proficiency in teaching mathematics. The difficulties that the teachers encounter during instructing mathematics classes, their attitude through mathematics, changes in their attitudes and their knowledge in the field of mathematics has been idetified. In addition, it is expected from this study to help future researches in how to increase the efficiency of primary school mathematics teachers. As the beginning of the study, a literature rewiev was done. A“attitude scale”and a“proficiency scale”was used as the data collection tool. A field research has been conducted in Kocaeli in 2004-2005 school term. The data was collected from randomly selected 150 primary school teachers working in primary schools (fourth and fifth grade) both in rural and urban areas of the province. It is found that there was no significant relationship between the attitude scores and respondents' age, number of working years, education level, type of the faculty and department where he/she was graduated and type of the place wehere the school is located (rural vs urban). But there is a significant relationship between the respondents' gender and his/her attitude towards teaching maths. Female respondents got a higher attitude score. It was also found that the attitude scores were significantly varying according to the type of the high school from where the respondent were graduated. The difference seemed to occur for the respondents who had graduated from trade high schools and schools of teaching. Average attitude score of trade high school graduated teachers were significantly low, while it was significantly above average for those whoi had graduated from school of teaching. There was another significant relationship found, which is about respondents' area of study in their high school education. The attitude scores of those who had studied inIV social science classes in their high school were significantly below compared to the others. It has been found that the self-determined proficiency scores of the teachers were not significantly varying according to their age, gender, education level and their faculty and department of graduation in the university. There was found some significant relationship between the proficiency scores and the type of place where the school was located (urban vs rural). It was found that teachers who were working in urban areas had gretaer proficiency scores. There was also some significant relationship found between the proficiency scores and the number of respondents' working years. But the relationsgip was not a linear relationship; instead it seemed to be a convex one. The efficiency score increased until 20 years of work experience; but after 20 years, the efficiency score tents to decrease. There is another significant relationship between the proficiency scores and the type of the high school where the respondent was graduated from. The proficiency score varied according to the respondents' high school. Trade high school graduates got a lower proficiency score than the overall average; while normal high school graduates got a higher score than the overall average. There is another significant relationship between the proficiency scores and respondents' area of study in his/her high school education. It is found that repondents who studied social science classes during their high school education got a significantly high proficiency score. Finally, it is also found that there was a significant relationship between the attitude scores of the respondents towards teaching maths, and their self determined proficiency scores about teaching maths. There is a positive correlation between the attitude scores and the proficiency scores. As a result, it can be said that as the proficiency level increases, the attitude towards teaching mathematics becomes more positive.