İskit, Hun ve Göktürkler'de ölü gömme geleneği ve birbirleriyle mukayesesi
- Tez No: 159059
 - Danışmanlar: PROF.DR. İLHAMİ DURMUŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Arkeoloji, Archeology
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Bu çalışmada İskit, Hun ve Göktürkler'de ölü gömme geleneği yazılı ve arkeolojik belgeler ışığında incelenmiştir. Yazılı belgeleri, tarihçilerin (Herodotos gibi) ve seyyahların (Marco Polo, İbn Fadlan gibi) kitapları ile Çin yıllıkları oluşturur. Herodotos'un kitabı iskit dönemi; Çin yıllıkları ise, Hun ve Göktürk dönemleri için vazgeçilmez birer kaynak teşkil eder. İskitler'e ve Hunlar'a ait arkeolojik belgeler, kurgan adı verilen mezar yapılarında ölülerin yanma konulan hediyelerden ibarettir. Göktürk döneminde kurganlara mezar külliyelerinin ve lahitlerin eklendiği, arkeolojik araştırmalar sonucunda, tespit edilmiştir. İskit, Hun ve Göktürkler'de yazılı ve arkeolojik belgelerden elde edilen bilgiler, üç ana bölümde oluşturulan“mezar yapılan”ve“ölü gömme”alt başlıkları altında değerlendirilmiş ve sırasıyla mezar tipleri, ölüleri gömme şekilleri (mumyalama, yakma vb.), ölünün yanına konulan hediyeler, defin öncesinde ve defin sonrasında yapılan merasimler üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda İskitler'den Göktürkler'e kadar uzanan zaman diliminde ölü gömme geleneğinde öne çıkan benzerlikler ve farklılıklar dördüncü bir ana bölümde ele alınmış ve buradan hareketle sonuca ulaşılmıştır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, I try to search the burying traditions in Scythians, Huns and Gokturks in light of writing and archaeological documents, travellers' books (like Herodotos, Marco Polo, Ibn Faldan) and Chinese annuals. Herodotos' book used for Scythian period and Chinese annuals used for Hun and Gokturk periods as the most important sources. In Scythian and Hun period and archaeological documents are only the presents, which we had found in the graves called kurgan, near the bodies. In Gokturk period, grave complex and sarchophagus adds to the kurgans. The knowledge from writing and archaeological documents used in three main chapters and two sub-chapters“the grave buildings”and“the burying”. Also I try to search the kind of graves, types of burying (mummification, cremation etc.), the presents which left with the bodies, ceremonies before the burying and after the burying. As the result of these search, the information about similar and different points in burials from the Scythian period to Gokturk period are used in fourth main chapters. Vll