Sonuçlara göre yönetim yoluylu emniyet örgütünde takım geliştirme
- Tez No: 159064
- Danışmanlar: PROF.DR. BİROL BUMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
152 ÖZET Günümüzde bir çok insanı bir araya getiren örgütlerin sağlıklı ve etkin bir şekilde amaçlarına ulaşabilmesi için iyi bir şekilde yönetilmesi gerekmektedir. Son yıllarda yönetsel alanda en çok ilgi çeken konulardan biri de Amaçlara Göre Yönetim Sistemi olmuştur. Bu tür yönetimde ilgi eyleme dönük olmaktan çok amaca yönelik olmaktadır. Etkili yönetim uygulaması ölçülebilen amaçları koyma konusuna ağırlık verir. Amaçlara Göre Yönetim Sistemi, başarılabilecek amaçlar üzerinde yoğunlaşarak mevcut kaynaklardan en üst düzeyde sonuçlar elde etmek için yönetime sistemli ve örgütlenmiş bir yaklaşım sağlar. Örgütlerde yönetimin etkinliğini arttırmak için çeşitli tekniklerden yararlanılmaktadır. Bu tekniklerden birisi olan Amaçlara Göre Yönetim Sistemi, planlama, kararlara katılma, yönetici geliştirme, değerleme, motivasyon ve ödüllendirme gibi pek çok noktayı bünyesinde toplamaktadır. Başka bir ifadeyle, Amaçlara Göre Yönetim Sisteminin uygulanması durumunda bu konuların hepsinde yöneticiye yardımcı olmaktadır. Örgütlerde yönetimin etkinliğini arttırmak için yararlanılan diğer bir teknikte takımlardır. Bir örgütün amaçlarını gerçekleştirmek için gereken işler işbölümü ile çalışanlar arasında görev olarak dağıtılır. Çalışanlara verilen işin yapılabilmesi için, çalışanları işin amacı yönünde teşvik etme zorunluluğu doğar. Dağılan insan gücünü toparlamak için çalışanları bir takım olarak çalıştırmak gerekir. Örgütün amaçlarının gerçekleşebilmesi ise takımların eşgüdüm içinde etkin çalışmalarına bağlıdır. Örgütü etkili kılmak isteyen bir yönetici, takım kurmayı, takımı etkili yönetmeyi ve takımlar arasında eşgüdüm sağlamayı başarabilmelidir. Takım ruhunu geliştirmek önemli bir yönetsel davranıştır. Bir takım oluşturulduktan sonra farklı aşamalardan geçerek gelişir. Yöneticiler için zor olan takım gelişim süreci aşamalarını anlamak ve takımın etkinliğini arttıracak hareketleri yapmaktır.
Özet (Çeviri)
153 ABSTRACT In the new era, the organizations which are gathering numerous people, should be managed properly and effectively in order to achieve their goals. One of the recent most popular issues of management is“Administration Systems Depending on Purposes”. In such kind of administrations the interest focuses on purposes more than the activities. Effective administrative applications pay heed to implement measurable purposes. The Administration Systems Depending on Purposes provides an organized and systematic approach to reach maximum results from the existing sources through focusing on attainable goals. Some efficiency enhancement techniques are utilized for organization managements.“Administration Systems Depending on Purposes”being one of these techniques consists planning, participation in decisions, administrator developments, evaluation, motivation and awarding. In other words“Administration Systems Depending on Purposes”helps the administrators in all the above-mentioned criteria. Teamwork is another tool to bolster the efficiency of administration in organizations. The duties are delivered among the members to fulfill the purposes. The workers need motivation to carry out the necessary efforts. It is necessary gathering the employees to work in team structures so that you can avoid labor dispersion. The achievement of goals depends on working of teams in cooperation/collaboration. The administrators who are determined to make the organizations more efficient have to manage team composition, efficient team administration and coordination among the existing teams. Enhancement of team spirit is an important managerial behavior. A team makes progress in several phases after the initial composition. The difficult aspects for the administrators are to understand the phases of progression and carry out proper initiatives to increase the effectiveness of teams.