Ortaöğretim kurumlarında spor alanı seçim öğrencilerin futbol eğitiminde belirlenen amaçları gerçekleştirebilme düzeyleri (Ankara ili örneği)
The achievement levels of the defined goals in football education of students who choose the sports branch as expertise in secondary schools (the example of Ankara)
- Tez No: 159071
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı; Ankara ilinde ortaöğretim kurumlarında spor alanını seçen öğrencilerin futbol eğitiminde belirlenen amaçlan gerçekleştirebilme düzeylerini saptamaktır. Bu amaçla; ilgili literatür incelenerek araştırma problemine ilişkin bilgilere yer verilmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamında spor alam seçen öğrencilere bir anket uygulanmış ve anketten elde edilen bulgularla araştırmanın problemine çözüm aranmıştır. Araştırmanın evrenini, 2004-2005 öğretim yılı Ankara il merkezindeki Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı resmi ortaöğretim kurumlarında spor alanım seçen 11. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Örneklemini ise, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan alınan bilgilere göre 2004-2005 öğretim yılında Ankara il merkezinde spor alam seçen 572 öğrenci arasından öğrenci sayısı yüksek olan okullardan seçilmiş 200 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada; frekans ve yüzde dağılımları bulunmuş, ayrıca spor alam seçen öğrencilerin görüşlerinin değerlendirilmesinde anova testi kullanılmış, verilerin değerlendirilmesinde ve hesaplanmış değerlerin bulunmasında ise SPSS istatistik paket program kullanılmıştır. Sonuçta; spor alam seçen öğrencilerin futbol eğitimindeki amaçların bir kısmım gerçekleştirdikleri fakat büyük bir çoğunluğunu ise gerçekleştiremedikleri, futbol eğitimine ayrılan zamanı yetersiz buldukları, okul takımlarında tesis sorunu yaşadıkları, diğer ders öğretmenlerinin öğrencileri desteklemedikleri, buna karşın ise ailelerin öğrencileri destekledikleri sonucuna varılmıştır. Buna göre spor alanlarında beden eğitimi müfredat programlarında yer alan futbol eğitiminin normal şartlarda yeterince verilmediği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
ABSRACT The aim of this research is to determine the levels of goals in football training, achieved by the students in secondary schools in Ankara. For this aim, the related literature has been reviewed and the information on the“research problem”has been revealed. In the research a questionnaire was applied to the students who choose the field“sports”and the results of the questionnaire were used to find some solutions to this problem. The research has included the 1 1th classes who study in the field of“sports”in the educational term 2004-2005, in Ankara. The sample consists of 200 students, selected from 572 students who study“sports”in 2004-2005 educational term, in the central schools of Ankara. In the research, freguency and percentage distributions have been found out. Also anova test was used to evaluate the ideas of the students SPSS statistical program was used, in order to evaluate tha data and find the calculated values. Consequently; it has been found out that sonce of the students who study in the field of,“sports”have achieved some of the goals but a big portion of them couldn't; the students consider time allocated for football training is not sufficient; besides, they think that the other field teachers don't support them while their families do. As a result it can be said that; the football education and training in school curriculum is insufficient.