İdarenin mal edinme yetkileri ve kamulaştırma
  1. Tez No: 159073
  2. Yazar: OSMAN ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUSTAFA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
225 ÖZET İdarelerin, toplumun ortak gereksinimlerini karşılamak için üstlendikleri, adına kamu hizmeti denilen hizmetleri gereği gibi ifa edebilmek için sahip oldukları taşınır ve taşınmaz malları edinme yetkisine“idarenin Mal Edinme Yetkisi”denmektedir. idarenin mal edinme yetkisi, herhangi bir kamu gücü kullanmadan, özel hukuk kişisi gibi piyasadan satın almak veya trampa etmek suretiyle ya da hibe, miras vs. yollarla mal edinme yetkisi ve kamu gücüne dayanarak, maliklerin rıza ve muvafakatlarına bakmaksızın, özel mülkiyete zorla el atma şeklindeki mal edinme yetkisi olarak ikiye ayrılmaktadır. İdarenin sahip olduğu kamu kudretine dayanarak özel mülkiyete zorla el atma yetkisinden en yaygın olarak kullanılanı şüphesiz kamulaştırmadır. Kamulaştırma işlemi, 2942 sayılı Kamulaştırma Kanununda 2001 yılında 4650 sayılı yasa ile yapılan düzenlemelerle köklü bir değişikliğe uğramıştır. Eski uygulamada idare, kamulaştırma işleminin tüm idari aşamasını tamamladıktan sonra, bu işlemi taşınmaz malikine tebliğ ediyor, taşınmaz maliki de tebliğ tarihinden itibaren yasal süresi içerisinde iptal davası açmaz veya açtığı dava reddedilirse kamulaştırma işlemi kesinleşiyor ve taşınmaz idare adına tescil ediliyordu. Yine malik tebliğ tarihinden itibaren yasal süresi içerisinde adli yargıda bedelin artırımı davası açabiliyordu. Şimdi ise idare, kamulaştırma için yeterli ödenek temin ettikten ve kamu yaran kararı alıp onaylattıktan sonra taşınmazın maddi ve hukuki varlığını saptayacak, daha sonra bünyesinde oluşturacağı kıymet takdir komisyonu ile taşınmazın tahmini bedelini belirledikten sonra yine bünyesinde oluşturacağı uzlaşma komisyonu vasıtasıyla taşınmaz malın maliki ile taşınmazı pazarlık yoluyla satın almak ya da idareye ait bir başka taşınmaz malla trampa etmek üzere anlaşmaya varmaya çalışacak, şayet taşınmazın maliki ile anlaşamaz ise, bu sefer taşınmazın bulunduğu yer Asliye Hukuk Mahkemesinde“kamulaştırma226 bedelinin tespiti ve tescil davası”açacaktır. Dolayısıyla artık bedel artırımı ve bedel indirimi davaları kaldırılmıştır. İdarenin kamu gücüne dayanarak sahip olduğu mal edinme yetkilerinden bir diğeri de devletleştirmedir. Devletleştirme, Anayasadaki deyimiyle kamu hizmeti niteliği taşıyan özel teşebbüslerin, kamu yararının zorunlu kıldığı hallerde devlet teşebbüsü haline getirilmesidir. Bu anlamda kamu hizmeti niteliği taşımayan yahut özel teşebbüs sayılmayan teşebbüslerin devletleştirilmesi Anayasanın ve Devletleştirme Kanununun amacının dışında kalmaktadır. Kamulaştırma ile ilgili Anayasa maddesinde“Kamu yararının gerektirdiği hallerde”ibaresi yer alırken Devletleştirme ile ilgili Anayasa maddesinde“kamu yararının zorunlu kıldığı hallerde”koşulu öngörülmüştür. Ayrıca Devletleştirme“özel Teşebbüslerin Devletleştirilmesi Hakkındaki Kanun”un 2.maddesinde de çok ciddi şartlara bağlanmış olduğundan uygulamada devletleştirme yapılması zor hatta imkansız duruma düşürülmüştür. 1961 Anayasası öncesi ve sonrasında devletleştirme ile ilgili olarak çıkarılan kanunlar kamuoyunda ciddi tartışmalara sebep olmuştur. Günümüzde ise iktidarlar, devletin sırtında ağır bir yük olarak algıladıkları kamu iktisadi teşebbüslerinin özelleştirilmesi hususunu hedeflediklerinden devletleştirme ile ilgili herhangi bir politika üretmemektedirler. Taşınır malların kamulaştırılması usulüne ise sadece olağanüstü dönemlerde, özellikle felakete uğrayanların ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla başvurulabilmektedir. Çünkü, olağan dönemlerde idareler ihtiyaç duydukları taşınır malları satın almak suretiyle rahatlıkla elde edebilirler. Bu yüzden kamulaştırma terimi esas itibariyle taşınmaz malların elde edilmesi yöntemi olarak kullanılmakta, olağanüstü dönemlerde taşınır malların kamulaştırılması için de istimval terimi uygun görülmektedir. Ancak, istimval terimi sadece taşınır malların kamulaştırılması olarak kullanılmamakta, olağanüstü dönemlerde vatandaşlar için getirilen para, mal, çalışma Vs. yükümlülükleri de istimval kavramı içinde değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
227 ABSTRACT The authority including the right to acquire mobile and immobile goods that the administrations have in order to do the public services in an appropriate way is called“The Good Acquirement of Authorities.”The Good Acquirement of Authorities is divided in to two. The first way is buying or changing from the market as a private law man without using public power. The second way is the authority of having good with the help of granting and inheriting, etc... based on the public power without thinking about the owners' approval and consent by occupying the private possesion. The most common used competence that the authority has about occupying the private possesion by force based on the public power is certainly expropriation. Expropriation procedure has been changed in a detailed way with the regulations made in the 4650 code of number 2942 Expropriation Law in 2001. In the old application, administration was transmitting the procedure to its immobile owner after completing all the administrative rank, and if the immobile owner didn't bring a suit to cancel it during the legal period or if the suit was rejected, expropriation procedure becdmed definite or was registered in the name of immobile administration. Again, the owner could bring a suit, from the transmission date in the legal period, to increase the price in judicial judgement. But now, after the administration obtains enought allowance to expropriate, it will determine the immobile's material and juridicial wealth and then after determining the approximate cost of the immobile with the value and appreciation commusion that will be formed in its structure, it will try to come to an agreement with the immobile good's owner about buying the immobile with bargaining or changing it with another immobile that belongs to the administration. If it can't come to an agreement with the owner of immobile, this time; the place that the immobile exists will bring a suit to stabilize and register the cost of228 expropriation in Asliye Law Court. For this reason, the suits about increasing and decreasing costs have been removed. Another good acquiring authority based on public power of administration is nationalizing. Nationalizing means, -in the form of Constitution- changing private effort that has public service qualification in to state effort in the situations of public advantage obligation. In this respect, nationalizing of the efforts that have not public service qualification or that are not regarded as special effort, are excluded from the aim of Constitution and Nationalizing Code. While in the Constitution Code about expropriation, there is a sentence as“In the situations of public advantage”, in the Constitution Code about nationalization, it's considered as“In the situations of public advantage obligation.”Also, since nationalizing has been connected to very strict conditions in the second item of“The Code About Nationalizing of Special Efforts”, it has become very hard, infact impossible to make nationalizing in application. The Codes, formed before and after 1961 Constitution about nationalizing have caused serious arguments in public opinion. But nowadays, the governments cannot produce and policy about nationalizing since they aim to specialize the public-economic efforts which they see as a heavy load on the government. The method of expropriation the mobile goods is applied only in unusual occasions, especially to provide the needs of people that have been faced with disasters. Because, in usual conditions, the administrations can easily have the mobile goods by the way of buying. So, the term“expropriation”is mainly used as the method of possess the immobile goods,“requisition”is thought as an appropriate term to expropriation the mobile goods in unusual conditions.