Ortaöğretim resim-iş derslerinde işbirlikçi öğrenme yöntemine göre çağdaş sanat akımları konusunun uygulanması ve değerlendirilmesi
Application and evaluation of contemporary art trend according to cooperative learning method in high school student's art lesson
- Tez No: 159088
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. GÜZİN AYRANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu araştırmada, resim derslerinde işbirliğine dayalı öğrenme yöntemlerinden biri olan“Birlikte Öğrenme”tekniğinin öğrenme üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2004-2005 Eğitim-Öğretim yılı LDöneminde, Ankara/Haymana Çok Programlı Lisesi dokuzuncu sınıf öğrencileri ile yapılmıştır. Araştırmada öğrencilere öğretilmesi amaçlanan“Çağdaş Sanatlar Alamı”konusu 2487 sayılı Tebliğler Dergisi Resim dersi müfredat programına bağlı olarak seçilmiştir. Resim dersi müfredat programına göre, öğrencilerden beklenen hedef davranışlar; sanat akımlarını bilme ve sanat akımlarının önemli öncülerini tamyabilmedir. Araştırmanın verilerini; anket, ön-test, son-test, öğrenci çalışmaları ve öğrenciler ile yapılan görüşmeler oluşturmuştur. Araştırmaya ilk olarak araştırmaya konu olan öğrencilerin sosyo-ekonomik durumlarını öğrenme amaçlı anket ve yine aynı öğrencilerin ön bilgilerini ölçme amaçlı 20 soruluk çoktan seçmeli ön-test uygulanarak başlanmıştır. Daha sonra sınıf fehber öğretmeni ile birlikte işbirlikçi (heterojen) gruplar oluşturulmuş ve her gruptan bir grup ürünü istenmiştir. Araştırma okulun bünyesinde mevcut olan resim atölyesinde, dört haftalık bir süre içinde gerçekleştirilmiştir. Bu süre içerisinde gruplar kendilerine dağıtılmış olan bilgi yapraklarına grup üyeleri ile birlikte çalışmışlardır. Çalışma sonunda da öğrenme düzeylerini ölçme amaçlı bir son-test uygulanmış ve öğrencilerin görüşleri alınmıştır. Araştırma sonucunda resim derslerinde işbirliğine dayalı öğrenme yöntemi kapsamındaki birlikte öğrenme tekniğinin öğrencilerin öğrenme ve beceriye dönük davranışlarının gerçekleştirilmesi düzeyinde olumlu etkisi olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to show the effect of“Group Working”technique, which is one of the learning methods based on the cooperative learning in art courses. The research was conducted in the 1st Semester of 2004-2005 Education and Teaching year in Haymana Multi-Programmed High School with the 9th grade students. In this research, the subject“Contemporary Arts Movement”which was aimed at teaching students, was chosen in accordance with the art course curriculum of Tebliğler Dergisi issued 2487. According to art course curriculum, behavioral objectives that are expected from the students are to know and to recognize the outstanding figures of the art movements. The data of the research was picked up with the questionnaires, pre-tests, post-tests, student works and the interviews with the students. At the beginning of the research, a questionnaire was applied to learn the socio-economic backgrounds of the students* and then a multiple choice pre-test was applied to survey the pre-knowledge of the same students. Later on, with the help of the guide teacher of the class, cooperative (heterogeneous) groups were formed and the group output was demanded from each group. The research was conducted within four weeks in the art workshop of the school. Throughout this time, the groups, together with the group members, studied on the information worksheets that were handed out to them. At the end of the study, a post-test was applied to survey the learning level of the students and the student comments were acquired. As a result of the research, it has been proved that“Group Working”technique, which is a cooperative learning method in art courses, has a positive effect on learning level of the students and in realization of the behaviors that require skill.