Geleneksel Türk el sanatları anabilim dalı öğretim programı öğrencilerinin bölümlerine ilişkin görüşleri tradiotinal Turkish skilled trade education programme students' vision about the department
- Tez No: 159087
- Danışmanlar: Y.DOÇ. AYSEN SOYSALDI, Y.DOÇ.DR. MELEK ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: El Sanatları Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Bu araştırmada, Gazi Üniversitesi, Mesleki eğitim Fakültesi Geleneksel Türk El Sanatları Anabilim Dalı Öğretim Programı Öğrencilerinin Bölüme İlişkin Görüşlerini belirleyerek,Geleneksel Türk El Sanation Anabilim Dalı programı ile verilen eğitim tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evreni aynı zamanda örneklem olarak alınmıştır. 2003-2004 öğretim yılında Gazi Üniversitesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, El Sanatları Eğitim Bölümü, Geleneksel Türk El Sanatları Öğretmenliği Anabilim dalında okuyan 2.,3.,4. sınıftaki öğrencilerin tümü örneklemi oluşturmuştur Verilerin toplanmasında, öğrencilerin görüşlerini alabilmek amacıylada anket tekniği kullanılmıştır.Anket formu toplam 35 sorudan oluşmaktadır. Bu sorulardan ilk 3 soru,bölüm öğrencilerinin demografik özellikleri ile ilgilidir.Diğer sorularda 5 li Likert tipi ölçek kullanılmıştır. Likert ölçeğine göre hazırlanan sorularda : Programın içeriği, programın uygulanışı, bölümde görevli öğretim elemanlarının yeterlilikleri ve eğitim ortamının fiziksel şartlan ile ilgili görüşler saptanmıştır. Ankette son soru çoktan seçmeli olarak hazırlanmıştır. Çoktan seçmeli soru ile de öğrencilerin bölümle ilgili karşılaştıkları sorunlar belirlenmeye çalışılmıştır. Hazırlanan anketler; toplam 69 kişiye uygulanmıştır. Verilerin çözümlenmesinde SPSS istatistiksel paket programı kullanılmıştır. Belirlenen görüşlerde sınıf seviyelerine göre anlamlı farklılıklar olup olmadığı, tek yönlü varyans analizi ile hesaplanmıştır. Ayrıca sınıf düzeyine göre anlamlı farklılığın kaynağım belirlemek amacıylada scheffe testi uygulanmıştır. Bulgulardan elde edilen sonuçlara bakıldığında; Geleneksel Türk El Sanatları Eğitimi Anabilim dalı öğretmenlik programında okuyan öğrencilerin büyük çoğunluğunun genç yetişkin ve bayan olduğu, öğrencilere göre programın içeriğinin, uygulanışının, değerlendirme etkimiklerinin, öğretim ortamının yetersiz olduğu,11 öğretim elemanlarının yeterli olduğu görülmüştür. Bölümde donanım eksikliği, istihdam durumu ve programın uygulanmasındaki yetersizlikler de büyük ölçüde sorun olarak algılanmaktadır. Öğrencilerin tutumlarmda sınıf seviyelerine göre anlamlı bir farklılık olduğu ortaya çıkmıştır. Similar büyüdükçe öğrenci görüşlerinde olumlu yönde anlamlı farklılıklar olduğu görülmüştür. Bunun sebebi ise öğrencilerin sınıf seviyeleri arttıkça içinde bulundukları şartlara alışmaları, tanımaları, sevmeleri olabilir. Bu durum dikkate alındığında. Programın verimliliğini arttırmak için;. Program içeriği, öğrencinin yaratıcı gücünü geliştirmeye, piyasaya uygun farklı ve pazarlama imkanı olan ürünler ortaya çıkarmaya yönelik hazırlanmalıdır.. Atölyedeki araç-gereçler teknolojik gelişmeler doğrultusunda yenilenerek, atölye ortamı eğitimde kalite ve verimi arttırarak, öğrenciyi motive edecek hale getirilmelidir.. Öğrencilerin modern teknolojiye sahip araçların bulunduğu iyi organize edilmiş işletmelere geziler düzenlenerek, çalışmaları yerinde görmeleri sağlanmalıdır.. Bölüm öğrencileri arasından bir temsilci seçilerek, periodik aralıklarla bölüm hocaları ile sorunların paylaşdabileceği toplantılar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT In this research, Gazi University identified the Professional Teachers Faculty Traditional Turkish Skilled Trade Education Programme students' vision about the department, sufficiency of Traditional Turkish Skilled Trade Education Programme İS displayed and investigating the education given the effective and defective points are tried to be stated. The universe of the research is taken as sampling at the same time. All the students educating at 2,3,4th grade in 2003-2004 education year in Gazi University, Professional Teachers Faculty, Skilled Trade Education Department, Traditional Turkish Skilled Trade Teaching Department are the sampling. In collecting the data, questionnaire technique is used in order to have the opinion of the students. Questionnaire form is consisting of total 35 questions. In these questions, the first 3 is about the demographic characteristic of the departments' students. In other questions, quintet Likert Type scale is prepared. The questionnaires prepared; are applied to a sum of 69 people and answered in a free environment. SPSS statistical programme is used in analyzing the data. The last question in questionnaire is prepared multiple choices. In the questions prepared according to Likert scale: the opinions concerning the content of the programme, the practice, the efficiency of the teachers at the department and the physical conditions of the education environment is stated. By the multiple choice questions, the difficulties that the student met about the department is tried to be determined. The disparities according to the level of grade are calculated by applying (t) test (Signifance test). When we look at the results derived from the findings; it is observed that the majority of the students educating at the Traditional Skilled Trade Programme areIV young and women; the content, application, evaluation practice, the education environment of the programme are inadequate; the teachers are adequate. The equipment deficiency at the department employment situation and the deficiency in the application of the programme are also considered to be a major problem. It is observed that there is a significant difference in the attitude of the students according to their grade level. As the grade level is getting bigger it is observed that the adversity and negative thoughts are increasing. As the reason of this situation, the physical atmosphere of the school, the deficiency of the teachers, the content of the programme and its practice, the limited employment after graduation, the conditions that our country is in and the anxiety of future can be given as the major reasons. Taking into consideration all above, in order to increase the efficiency of the programme;. The content of the programme can be prepared to improve the creative talent of the student, produce different and marketable products.. The equipments in the atelier can be renewed parallel with the technological improvements; the atelier environment can be changed to motivate the student by increasing the quality and productivity in education.. By organizing trips to well organized and equipped according to the last technologies establishments, the students can be made see the practice at its own place.. Selecting one representative from the department's students, periodic meetings to share the problems with the department's teachers can be made.