Gecekondudan apartmana geçiş sürecinde ilköğretim öğrencilerinin beden eğitimi ve sınıf derslerindeki disiplene ilişkin davranışları
In the period of transition from squats to apartments, the behaviors of the primary school students related with discipline in the psychical education course and normal classes
  1. Tez No: 159090
  2. Yazar: BEKNUR GÖZÜTOK (BARUTÇU)
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALUK KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Araştırmada, Ankara'nın Altındağ ilçesindeki, gecekondudan apartmana geçiş sürecinde yer alan ilköğretim okullarında, çocuğun beden eğitimi ve sınıf derslerindeki disipline ilişkin davranışları arasında fark olup olmadığı incelenmiştir. Araştırma verileri anket yoluyla elde edilmiştir. Araştırmada kullanılan anket formu iki bölüm ve toplam 31 sorudan oluşmuştur. Anketin geçerlik ve güvenirlik çalışmaları yapılmıştır (Cronbach Alfa.80). Anket Altındağ ilçesinde yer alan üç ilköğretim okulundaki 4. ve 5. sınıf, sınıf öğretmenlerine uygulanmıştır. Sınıf öğretmenlerine anketi, sınırlarındaki disipline aykırı davranışta bulunan en fazla 10 öğrencilerini göz önüne alarak doldurmaları söylenmiştir. Ankette öğrencilerle ilgili bilgiler edinmeye yönelik sorular yer almıştır. 4. ve 5. sınıf, sınıf öğretmenleri daha önceki dönemlerde edindikleri izlenim ve gözlemlerinden yararlanarak anketleri doldurmuşlardır. Araştırma sonucu elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS istatistik paket programında analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarının değerlendirilmesinde Ki- Kare ilgi analizi testi uygulanmıştır. 0,05 anlamlılık düzeyi kabul edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, beden eğitimi dersleri çocukların bazı davranışları üzerinde etkili olmuştur. Ancak bu etki beklenen düzeyde görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY This study aims to investigate the effect off physical education course on the behaviors of children who are studying in the primary schools located in Altındağ Region of Ankara, which is in the period of change from squats to apartments. The data in this study has been collected by means of questionnaire which has two parts and 31 questions. The reliability and validity measures of the data collection instruments have been computed (Cronbach Alfa.80). The questionnaire has been applied to classroom teachers teaching the 4 and 5 grade students in three primary school of Altındağ region of Ankara the classroom teachers have replied the questionnaire considering their first 10 students who are acting against the disciplinary rules and regulations. The questionnaire consists of questions about the students. Classroom teachers have filled questionnaire benefit from their own experiences. The data of the study have been computed by using SPSS statistical program. Chi-square test has been used in the analysis of the results. The results are found to be significant at the 0.05 level. According to the findings of the study, the physical education course is found to be effective on certain behaviors of students. But this effect hasn't been desired level.