Teachers' competence in devising homework as a learning and reinforcement tool in foreign language instruction
Yabancı dil öğretiminde öğretmenlerin öğrenme ve pekiştirme aracı olarak ödevi planlama becerileri
- Tez No: 159102
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDULLAH ERTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İİ ÖZET Bu çalışmanın amacı İngilizce öğretmenlerinin İlköğretim Okulu düzeyinde ödevi planlama yetilerini saptamak ve İngilizce öğretmenleri tarafından sınıfta kullanılan ödev sistemini ortaya çıkarmaktır. Araştırma 350 6. sınıf öğrencisi ve 27 İngilizce öğretmenini kapsamaktadır. Bu çalışmada 6 bölüm bulunmaktadır. Birinci bölüm araştırmanın amacı, metodu, kapsamı, sayıltıları, sınırlılıkları ve veri toplama araçları hakkında bilgiler içermektedir. ikinci bölüm ilgili alan yazını içermektedir. Ödevin öğrenci bireyselliği ve dil öğretimi ile ilişkisi, ödev türleri, İngilizce öğretmenlerinin ödevi planlarken, verirken ve değerlendirirken dikkat etmesi gereken noktalar bu bölümün ana konularını oluşturmaktadır. Üçüncü bölümde araştırmanın metodu ve katılımcıları, veri toplama araçları için yapılan hazırlık ve uygulama aşaması açıklanmaktadır. Dördüncü bölüm veri toplama araçlarının sonuçlarının sunumunu ve bu sonuçların tartışmasını içermektedir. Beşinci bölüm bu tezde belirtilen ödev türlerinin örnekleri olarak kullanılmak üzere hazırlanan ödevleri içermektedir. Önerilen uygulama aşamaları da bu bölümde yer almaktadır. Altıncı bölümde araştırmanın bulguları kısaca özetlenmiştir. Araştırmanın sonraki araştırmalar için önemi ve araştırmada tespit edilen ödev hakkındaki sorunlara çözüm önerileri de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT This study aims to discover English language teachers' competence in devising homework in primary school level and to reveal the homework system that they use in their classes. The subjects are comprised of 350 6& grade students and 27 English teachers. In this thesis, there are six chapters. Chapter I gives an overview of the purpose, method, scope, assumptions, limitations, and data collection instruments of the study. Chapter n includes the review of literature. Homework' s relationship with learner autonomy and language teaching, types of homework, the points that English teachers should consider while preparing, assigning, and evaluating homework assignments are the main topics of this chapter. In chapter in, the methodology and subjects of the study, the preparation for, and administration of data collection devices are explained. Chapter IV includes the presentation of the results of the data collection instruments and the discussions of these results. Chapter V involves homework assignments that were prepared to be used as the samples of homework types stated in this thesis. The suggested assigning procedure for these assignments also takes place in this chapter. In chapter VI, the findings of the study are summarized briefly. The importance of the study for further research and suggestions to the problems about homework found in the study are also offered.