İlköğretim müfettişlerinin mesleki rehberlik ve yardım rollerinin ilköğretim okullarında görevli öğretmenlerce değerlendirilmesi
  1. Tez No: 159106
  2. Yazar: EROL KARABULUT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHATTİN ERGEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Öğretmenler, pedagojik formasyon eğitimlerini öğretmen yetiştiren kurumlarda almaktadırlar. Mesleğe başladıktan sonra da mesleki bilgilerini geliştirmeleri ve yenilikleri takip etmeleri bir zorunluluktur. Bu bakımdan, mesleğe yeni atanan öğretmenlerle, görevde olan öğretmenlerin meslek içinde yetişmeleri ve gelişmelerinde ilköğretim müfettişlerince yapılan rehberlik faaliyetleri önemli bir yer tutmaktadır. Bu bakımdan teftiş, eğitim sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. Bu çalışmanın amacı, ilköğretim müfettişlerinin mesleki rehberlik ve yardımları konusundaki yeterlilikleri ve teftiş sırasında denetimsel davranış ve tutumlarını öğretmenlerin görüşlerine göre açıklığa kavuşturmaktır. Anket yoluyla elde edilen verilerin istatistiksel analizinde, frekans, yüzde ve ortalama, gruplar arası karşılaştırmalarda ise t-testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Hesaplamalar bilgisayarda SPSS paket programı kullanılarak elde edilmiştir. Araştırma sonunda alt problemler doğrultusunda elde edilen bulgular şu şekilde özetlenebilir. İlköğretim müfettişlerinin mesleki rehberlik ve yardımları konusundaki anket maddelerinin hepsinde öğretmenler“az”düzeyde görüş belirtmişlerdir. Denetimsel davranış ve tutumları konusunda da en yüksek düzeyde gerçekleştirdikleri madde de“gizli olan belge ve raporları kendileri yazarlar”maddesidir. İlköğretim müfettişlerinin mesleki rehberlik ve yardımları konusunda öğretmenlerin görüşleri, öğretmenlerin öğrenim durumları, görev alanları ve kıdem durumlarına göre anlamlı farklılık göstermezken, cinsiyet durumu değişkeninde anlamlı farklılık göstermiştir.11 İlköğretim müfettişlerinin denetimsel davranış ve tutumlarına ilişkin öğretmenlerin görüşleri, öğretmenlerin öğrenim durumları, görev alanlarına göre anlamlı farklılık göstermezken, kıdem durumu ve cinsiyet durumu değişkenlerinde anlamlı farklılık göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Teachers take pedagogic lessons from the instution which educate teacher. After they start to educate they have to imprave themselves and follow the new progressions. Because of these progressions both the teachers who starts to work first and the teachers who are experiensed have to be guided by the inspectors. So the inspection is the most important part of the education system. The aim of this investigation is to understand that the inspectors are good at their proffession and their attiludues during their control according to teachers opronion. After this investigation results we got these findings. Teacher give a little opinion about inspectors proffessional guidance and helps. The teachers opinions about the Professional guidance and helps of the inspectors don't change according to teachers education and seniority but they change according to their sex. Teachers opinions about the inspectors controlling behoviours and attitude don't change according to their education and duty parts but they change according to their seniority and sex.