Küreselleşme sürecinin mesleki teknik eğitim alanına etkilerinin algılanması (Yozgat ili örneği)
Perception of the effects of globalization process on vocational and teachnical education field
  1. Tez No: 159105
  2. Yazar: İSMAİL DEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmanın amacı, küreselleşme sürecinin mesleki teknik eğitim alanına olan etkilerini incelemektir. Bu araştırma amacım, örgün eğitim veren mesleki teknik eğitim okullarındaki öğretmen, öğrenci ve idarecilerin, cinsiyet faktörünü de göz önünde bulundurarak, küreselleşmeye karşı olan bakış açılarını, farkındalıklarını ve onun negatif etkilerine karşı kendilerinin hazır oluşluk derecelerini ve yeterliliklerini inceleyerek gerçekleştirmektedir. Mesleki teknik eğitimdeki idareci, öğretmen ve öğrencilerin küreselleşme sürecinde kendilerini, mesleki teknik eğitim sistemi ve bileşenlerinin yeterliklerini algıları, küreselleşme sürecine bakış açılan ve gelecek beklentileri araştırmanın bağımlı değişkenleridir. Görüşlerine başvurulan öğrenci, öğretmen ve okul yöneticilerinin cinsiyetleri ve bulundukları okul türü de araştırmanın bağımsız değişkenlerini oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veri toplama aracı iki bölümden oluşmaktadır; birinci bölümde, araştırmaya katılan bireylere ilişkin kişisel bilgiler; ikinci bölümde, tezin literatür kısmındaki bilgilerden yararlanılarak geliştirilen Küreselleşme Sürecinin, Mesleki Teknik Eğitim Alanına Etkileri Anketi kullanılmıştır.. Kişisel bilgiler bölümü 2, diğeri 37 ifadeden oluşmuştur. Araştırma için kullanılan anket, Yozgat ili merkez ve ilçeleri arasından örneklem olarak alman Yozgat Merkez, Sorgun ve Yerköy ilçelerinde 18 okulda uygulanmıştır. Bu okullarda 33 idareciye, 102 öğretmene ve 367 öğrenciye uygulanan anketler değerlendirmeye alınmıştır. Araştırmanın alt problemleri çözümlenirken, frekanslar, yüzdeler, ortalamalar, standart sapmalar, güvenirlik analizi ve çok değişkenli analiz türlerinden faktör analizi ile varyans (MANOVA, ANOVA) analizi kullanılmıştır. iiAraştırmada elde edilen bulgular şöyle özetlenebilir: 1. Farklı okul türlerinde, mesleki teknik eğitim sistemi ve bileşenlerinin yeterliliklerine ilişkin görüşlerinde anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. 2. Mesleki teknik eğitimdeki tüm okullardaki, idareci, öğretmen ve öğrencilerin tümünün küreselleşmeye ve küreselleşmenin getirdiği sosyal, kültürel ve teknolojik olumsuzluklara karşı değerlendirmelerinde anlamlı ilişkiler olmadığı görülmüştür. 3. Deneklerin cinsiyetlerine, okul türlerine ve okulda bulundukları konuma göre gelecek beklentisi konusundaki değerlendirmelerinde anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. 4. Deneklerin cinsiyetlerine, okul türlerine ve okulda bulundukları konuma göre kişisel yeterlilikler ve gelişim imkanları konusundaki değerlendirmelerinde anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. 5. Ayrıca yukarıdaki bulgulara ek olarak, mesleki teknik okullarda internete ulaşım konusunda, idareci, öğretmen ve öğrencilerin değerlendirmeleri arasında anlamlı ilişkiler olduğu görülmüştür. iii
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain effects of the globalization procees on vocational and technical education field. The aim of this study is to realize the teachers', students' and the school principals', who are working at vocational technical high schools having formal education, points of view on the globalization by examining their awareness, competence and the level of being ready to the negative effects of the globalization without forgetting the gender factors among the individuals. The school principals, teachers', and the students', who are working at vocational technical high schools, perceptions of themselves, the perception of the vocational technical education system and the competence of its components, their points of view on the globalization and their future expectation are the dependent variables during the process of the globalisation. The students', teachers', and the school principals' genders and the kind of school they work at are the independent variables of this study. The instrument of data collection during the research is composed of two sections. In the first section, the personal information of the participants, and in the second section, The Questionnaire of the Effects of Globalization Process on the Vocational and Technical Education Field which is developed by benefiting from the information in the literature part of the thesis are used. The personal information section is composed of 2 and the other part is 37 expressions. The questionnaire is applied to 18 schools in Yozgat city centre and in its districts Sorgun and Yerköy by getting samples from Yozgat city centre, and the districts. The questionnaires applied to 33 school principals, 102 teachers and 367 students are evaluated. It is used frequencies, percentages, averages, standard IVdeviations, analysis of realibility and the factor analysis with variance analysis (MANOVA, ANOVA) among the multi- variable analysis. The findings of the research can be summarised such these: 1. It is seen that there are meaningful relations between the vocational and technical education system and the opinions related to the its components in different kind of schools. 2. It is realised that there are not meaningful relations among all the school principals, teachers and students working in vocational and technical high schools in their evaluations of the globalization and the negative effects resulted from the globalization on the social, cultural and technological fields. 3. It is found that there are meaningful relations in their evaluations of the future expectations according to the gender, kind of school and the position in the school of the participants of this research. 4. It is observed that there are meaningful relations in their evaluations of their personal competence and development possibilities according to the gender, kind of schools and the participants' positions in their schools. 5. In addition to these findings, it is realised that there are meaningful relations in the evaluations of the school principals, teachers, and the students of reaching the internet in the vocational and technical high schools.