Anasınıfına devam eden 6 yaş çocuklarınnın duygusal zekalarına duygusal zeka eğitiminin etkisinin incelenmsi
The effect of emotional intelligence education on emotional intelligence of the six years old children attending pre-school classes
  1. Tez No: 159115
  2. Yazar: İLKAY ULUTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÖMEROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Ev Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ii ÖZET Anasınıfına Devam Eden Altı Yaş Çocuklarının Duygusal Zekalarına Duygusal Zeka Eğitiminin Etkisinin İncelenmesi Bu araştırma, anasınıfına devam eden altı yaş çocuklarının duygusal zekalarına duygusal zeka eğitiminin etkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, alt ve üst sosyo-ekonomik düzeydeki ilköğretim okullarının anasınıfına devam eden çocuklar arasından tesadüfi olarak seçilen 120 çocuk oluşturmuştur. Çocukların 40'ı deney grubu, 40'ı placebo kontrol grubu ve 40'ı kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deney grubuna duygusal zeka eğitim programı, placebo kontrol grubuna placebo eğitim durumları uygulanmış, kontrol grubu ise kendi sürecinde bırakılmıştır. Çocukların duygusal zekalarını belirlemek için“Sullivan Çocuklar için Duygusal Zeka Ölçeği”,“Sullivan Çocuklar İçin Kısa Empati Ölçeği”ve“Sullivan Öğretmenler İçin Çocukların Duygusal Zekasını Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, duygusal zeka eğitimi alan deney grubundaki çocukların duygusal zekalarında anlamlı farklılık olduğu belirlenmiştir (p.05).
Özet (Çeviri)
iii ABSTRACT The Effect of Emotional Intelligence Education on Emotional Intelligence of the Six Years Old Children Attending Pre-School Classes The aim of the current study was to research the effect of emotional intelligence education on the emotional intelligence of the children who are six years old and attending pre-school classes. The sample of the present study were six years old children who are from low and upper socio-economic levels and attending pre school classes by using random selection procedure (N=120). The experimental group consists of 40 children, the placebo control group consists of 40 children, and the control group also consists of 40 children. The emotional intelligence program used for the experimental group, placebo activities used for the placebo group.“Sullivan Emotional Intelligence Scale for Children”,“Sullivan Brief Empathy Scale for Children”, and“Sullivan Teacher Rating Scale of Emotional Intelligence in Children”were used for determining the children's emotional intelligence. The results of the study revealed that after the emotional intelligence education program there were significant differences on the children's emotional intelligence (p.05).