ÖSS'de öğrencilerin karşılaştıkları biyoloji kavranlarına dayalı eğitim materyali hazırlanması
To prepare educational material consists of biology concepts that students come up with during ÖSS
  1. Tez No: 159122
  2. Yazar: ZAFER DEVRİM TOSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESER ELÇİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET İ Bu çalışmada biyoloji kavramlarına ulaşmada kolaylık sağlayacak bir eğitim materyali hazırlanmaya çalışılmıştır. Öncelikle 1999 yılında iki sınavlı sistemden (ÖSS ve ÖYS), tek sınavlı sisteme (ÖSS) geçilmesinden sonra 2004 ÖSS sınavı da dahil olmak üzere ÖSS sınavlarında sorulan biyoloji sorulan belirlenmiş ve bu sorularda geçen biyoloji kavramlarını içeren bir el kılavuzu hazırlanmıştır. Ardından hazırlanan el kılavuzundaki biyoloji kavramları, daha kolay ulaşılabilir bir hale getirilmek üzere, çeşitli hazır programlar kullanılarak tasarlanan web sitesine aktarılmıştır. İnteraktif eğitim materyali olarak tasarlanan web sitesi internet kullanıcıların kolaylıkla kullanabilecekleri, anlaşılır bir giriş sayfası ile sunulmuştur. Hazırlanan bu eğitim materyali www.e-biyoloji.cjb.net adresiyle ana kaynağa yönlendirilmiştir. İnternet kullanıcılarının hem eğlenip hem de öğrenecekleri, aynı zaman da ilgili internet sitelerine de ulaşabilecekleri bir web sitesi tasarımı ile interaktif bir eğitim materyali hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
İİ ABSTRACT In this study, an educational material has been tried to work out in order to reach biology concepts easily. First of all, asked biology questions from ÖSS examinations, after passing from two stepped examination system (ÖSS and ÖYS) in 1999 to one examination system (ÖSS) including also 2004 ÖSS examination, are identified and mentioned biology concepts from these identified questions in a hand guide has been prepered. Then, biology concepts in prepared hand guide have been directed to a web site that various prepared programmes are used in to make these concepts in much more easily to reach. This web site which is designed as an interactive educational material has been served to internet users with an easy to use and understandable home page. This prepared educational material has been directed to main source with www.e-biyoloji.cjb.net address. By designing this web site, the interactive educational material has been prepared for the internet users who may not only entertain but also reach other related internet sites.