Lise öğrencilerinin mesleki olgunluk ve algıladıkları sosyal destek düzeylerinin incelenmesi
High school students' vocational maturity and perceived social support level
  1. Tez No: 159123
  2. Yazar: MUSTAFA SÜRÜCÜ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FERİDE BACANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitimde Psikolojik Hizmetler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı genel liselerdeki öğrencilerin mesleki olgunluk düzeyleri ile genel, aile, arkadaş ve öğretmenlerinden algıladıkları sosyal destek düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Ayrıca bu öğrencilerin mesleki olgunluk düzeyleri ile aile, arkadaş ve öğretmenlerinden algıladıkları sosyal destek düzeyleri üzerinde cinsiyet ve sosyo-ekonomik düzeyin (alt, orta ve üst) temel ve ortak etkilerini incelemektir. Bu araştırmada varolan durumu betimlemek amacıyla tarama modeli kullanılmıştır. Araştırma grubu Ankara ilinin Keçiören, Çankaya ve Mamak ilçelerindeki Kanuni Lisesi, Aydınlık Evler Lisesi, Abidinpaşa Lisesi, Başkent Lisesi, Ayrancı Lisesi, Deneme Lisesi ve Cumhuriyet Lisesi'nde birinci, ikinci ve üçüncü sınıflarda öğrenim gören 455 kız ve 434 erkek olmak üzere toplam 889 öğrenciden oluşmuştur. Bu araştırmada verileri toplamak için Mesleki Olgunluk Ölçeği (Kuzgun ve Bacanh, 2005), Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (Yıldırım, 1997), ve Sosyo- Ekonomik Düzey Ölçeği (Bacanh, 1997) kullanılmıştır. Araştırma verileri Pearson Momentler Korelasyon Katsayısı Tekniği ve iki faktörlü varyans analizi (ANOVA) tekniği kullanılarak çözümlenmiştir. Bu araştırmada aşağıdaki sonuçlara ulaşılmıştır. 1.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study was to examine relationships between high school students' career maturity and perceived social support from general, family, friend and teacher and to examine the main effects and interactions of gender and socio economic status (SES) on their career maturity and perceived social support. In this study, survey method was used to describe current situation. The study group consists of 455 female and 434 male total 889 students, attending 9th, 10th, and 1 1th grade in Kanuni Lisesi, Aydınlık Evler Lisesi, Abidinpaşa Lisesi, Başkent Lisesi, Ayrancı Lisesi, Deneme Lisesi and Cumhuriyet Lisesi in Keçiören, Çankaya and Mamak in Ankara. In this research, Career Maturity Inventory, MOÖ (Kuzgun and Bacanh 2005), Perceived Social Support Scale, ASDÖ (Yıldırım, 1997), and Socio- Economic Status Scale, SEDÖ (Bacanh, 1997) were used to gather data. Research data was analyzed by using Pearson Moments Correlation Coefficients Technique and two way ANOVA procedures. Following results were found in this study. 1.