İlköğretim sosyal bilgiler dersindeki, Türkiye'de madenler ve enerji kaynakları konusunun öğrenme düzeylerinin tespiti, ilgili grafik ve haritalarının geliştirilmesi
Determine the level of learning 'mine and energy sources in Turkey' which is tought in social sciences courses of the primary education school as a subject
- Tez No: 159124
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER AYDIN KOLUKISA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
VI 1 ÖZET Bu araştırmanın amacı, ilköğretim Sosyal Bilgiler dersindeki“Türkiye'de Madenler ve Enerji Kaynakları”konusunun öğrenilme düzeyinin tespit edilerek bu konuyla ilgili grafik ve haritaların geliştirilmesidir. Konunun öğrenilme düzeyini tespit etmek amacıyla, Ankara ili Sincan ve Beypazarı ilçelerine bağlı ilköğretim okullarında, öğrencilere başarı anket testi uygulanmıştır. Anket sonucuna göre, öğrencilerin % 26'sının başarısız olduğu tespit edilmiştir. Öğrencilerin başarı düzeyini arttırmak için, madenler ve enerji kaynakları konularıyla ilgili grafik ve haritalar DİE'den, MTA'dan ve ETKB'dan alman son verilere göre oluşturulmuştur Oluşturulan ilgili grafik ve haritaların hem öğrenci, hem de öğretmenlere konunun öğretiminde faydalı olacağı umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
VIII ABSRACT The purpose of this research is to develop the graphics and the maps in reletion to the level of learning of the“Mine and Energy Sources in Turkey”in the Social Sciences course in the primary education schools by determining such level. The school achievement test is being applied to the students to determine their learning levels about the subject matter in the primary education schools connected to central towns of Beypazarı and Sincan which are located in Ankara. According to the survey results, %26 percent of the students have found unsuccesful. To improve the succes levels of the students, related graphics and maps about the subject matters are being made by using data taken from DIE,MTA and ETKB. It hoped that the related praphics and the maps, whics has been formed will be beneficial for both of the students and the teachers in the teaching of the subject matter.