İmam-Hatip liselerinde okutulan Arapça dersi müfredatının incelenmesi
The research of Arabic cirruculum in İmam-Hatip high schools
  1. Tez No: 159125
  2. Yazar: İRFAN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EMRULLAH İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arap Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET Giriş, üç bölüm, sonuç ve bir ekten oluşan“İmam-Hatip Liselerinde Arapça Dersi Müfredatının İncelenmesi”başlıklı bu çalışma, ülkemizde İmam-Hatip Liselerinde Arapça Dersi Müfredatındaki sorunları belirleyip, gerekli görülen yerlerde önerilerde bulunmayı amaçlamaktadır. Giriş bölümünde, çalışmanın önemi, amacı ve alam üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde, Türklerin Araplarla ilk temasından başlayarak Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi Arapça Öğretimi incelenmiş, İmam-Hatip Liselerinin tarihsel gelişimi ana hatlarıyla ele alınmıştır. İkinci bölümde, İmam-Hatip Liseleri Arapça dersi müfredatına genel bir bakış yapılmış, program geliştirme bakımından müfredat irdelenerek, bir değerlendirme yapılmış ve müfredatta zamanlama konusu ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, değişik Arapça dil öğretim serileri ve İngilizce müfredatı içerik bakımından gözlemlenerek, müfredatın incelenmesi yapılmış, programın ele alınış sırasına riayet edilerek, programın olumlu ve olumsuz yönleri ortaya konulmaya çalışılıp, gerekli görülen yerlerde tavsiyelerde bulunulmuştur. Sonuç bölümünde ise, çalışmanın genel bir değerlendirilmesi yapılmış ve varılan sonuçlar hakkında bilgi verilmiştir. EK-de Milli Eğitim Bakanlığı Arapça dersi öğretim programı verilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The study named“The research of Arabic cirruculum in İmam-Hatip High schools”consists of an introduction, three parts, conclusion and an appendix.lt is aimed to define the problems of Arabic cirruculum in İmam-Hatip High schools in Turkey. In introduction part, it is emphosized the importance, aim and field of the study. hi the first chapter, it is examined the teaching of Arabic in Ottoman and The Republic of Turkey begining the first meeting with Turks and Arabics. It is also studied the historical development of İmam-Hatip High schools. In the second chapter, Arabic cirruculum in İmam-Hatip High Schools is examined as general. The cirruculum is examined with regard to the programme development and evaluated.Then timing in the cirruculum is examined. In the third chapter, it is compared different Arabic teaching boks with the English cirruculum with regard to the contentPositive and negative sides of Arabic cirruculum is shown in the study. hi the conclusion part, general evaluation about the study is done and given the information about the results. hi the appendix, it is given Arabic Teaching Program in the Ministry of National Education.